Z Nižboru na Křivoklát - jednodenní výlet na jeden z nejkrásnějších hradů v Česku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

KřivoklátVýskyt hradů a zámků v oblasti Křivoklátska je vskutku bohatý. Dnešní výlet nám umožní prohlédnout si dvě krásné památky a navíc urazit po svých zhruba 15 kilometrů čistou a lesnatou krajinou Křivoklátska. Prohlédneme si zámek Nižbor a poté nás zhruba po třech až čtyřech hodinách donesou unavené nohy na pravou perlu mezi českými hrady, na Křivoklát. Ostatně celý tenhle kraj byl podle něj pojmenován.

Výchozím bodem je městečko Nižbor, kam se dostanete naprosto bezproblémově. Rozcestník najdete za mostem. Od něj vyrazíme po klikaté stezce, značené červenou turistickou značkou, nahoru směrem k zámku.

Zámek Nižbor
Hrad Nižbor, byl postaven již v druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a pravděpodobně byl správním centrem kraje před založením Karlštejna. Sloužil členům královských rodin také jako lověcké sídlo. V sedmnáctém století byl hrad prodán a poté přestavěn na renesanční zámek. Ale ani tato úprava nebyla finální. Po bitvě na Bílé Hoře získali zámek Valdštejnové a ti jej přestavěli do dnešní podoby - barokní.

Od Nižborského zámku budeme pokračovat po červené, jako ostatně drtiv dnešní trasu. Cesta se nejprve bude zařezávat do úbočí kopců a vlnit se nad údolím řeky Berounky, aby se posléze od ní odklonila a počala klesat zpět do jejího údolí do vesnice Roztoky, odkud je to ke Křivoklátu už jenom kousek.

Křivoklát
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů zemí Koruny české, jeho počátky sahají až do 12. století. Hrad byl původně postaven Přemyslem Otakarem II., přestavěn Václavem IV. a poté ještě některé jeho části přistavěl Vladislav Jagellonský. Dnes hrad nabízí překrásné sály, knihovnu s více než padesáti tisíci svazky, nebo nádhernou kapli. Lze říci, že kdo nebyl na Křivoklátě, rozhodně nezná dost velkou část české historie.

Charakteristika:
Trasa je dost kopcovitá a vlní se prakticky neustále. Překonává také poměrně vysoké převýšení. Po jejím absolvování budete pravděpodobně dost ušlí.

Trasa:
Nižbor - Pod Čerchovem - Jalovčina - Hrachovka - Žloukovická hájovna - Pod Pustou sečí - Dlouhý hřeben - Pod Beraníkem - Roztoky u Mostu - Křivoklát

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Tahle trasa není okruh, nicméně nenechte se tím odradit, i když jedete autem. Stačí pouze zaparkovat v Nižboru (parkoviště najdete hned za mostem, kousek od rozcestníku) a vyrazit na trasu. Zpět se dostanete vlakem, Křivoklát i Nižbor leží na té samé trati a jsou od sebe vzdáleny čtyři nebo pět stanic. Pokud jedete vlakem, máte protentokrát už předem vyhráno. Přijedete do Nižboru, a poté jednoduše odjedete z Křivoklátu.

Čas: 4 h

Převýšení: 271 m

Vzdálenost: 14,5 km

Občerstvení:
Jediné možnosti občerstvení jsou v Nižboru, Roztokách a Křivoklátě, tedy pouze na začátku a na konci trasy. Mezitím si budete muset vystačit z vlastních zásob. Nicméně jsou to přece jenom pouhé čtyři hodinky chůze a pokud jste alespoň průměrní jedlíci, bude vám sušenka a láhev vody stačit s tím, že se poté stavíte v některé z Křivoklátských hospod na obědě. Ale to už nechám na Vás.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:

Nižbor - Pod Čerchovem - Jalovčina - Hrachovka - Žloukovická hájovna - Pod Pustou sečí - Dlouhý hřeben - Pod Beraníkem - Roztoky u Mostu ..... po červené

Roztoky u Mostu - Křivoklát ....... po žluté

 

Zámek Nižbor Zámek Nižbor
Zámek Nižbor
Zámek Nižbor

Foto: Nižbor, Křivoklát - TREKY.CZ