Na Vysoký Vrch (486 m) - vrchol s rozhlednou na samé hranici Křivoklátska

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Vysoky_vrch_24Netrápím se novoročními předsevzetími prakticky nikdy. Ale letos jsem neodolal a jedno si přece jenom musel dát. Když už mám to Křivoklátsko za barákem, tak bych mohl zdolat všechny vrcholy, které nabízí. A začal jsem stylově, jedním z těch hraničních. Podobně jako k mnoha ostatním vrcholům tohoto požehnaného kraje na něj nevede značená turistická stezka, avšak narozdíl od nich na něm stojí dřevěná rozhledna s krásným výhledem do širokého kraje.

Vysoký vrch je velmi nenápadný kopec, kousek od Malých Kyšic. Nejlépe se tam dostanete autem, neboť autobusová doprava je tady velmi řídká. Pokud byste se přece jenom rozhodli jet autobusem, budete muset jít z Malých Kyšic a to Vaši trasu dost prodlouží.

Tentokráte vám nemohu nabídnout žádný popis trasy, neboť na Vrch se stoupá po neznačených lesních cestách. Nejlepší je začít na silnici z obce Poteply, do Chýňavy. Zhruba 1,5 km za Poteplemi odbočují ze silnice dvě lesní cesty a po nich můžete vaše dobrodružství začít. I podle mapy vytištěné z internetu se tam ale dá dojít naprosto bezproblémově. Prostě půjdete pořád nahoru.

Pokud byste měli chuť na trochu toho adrenalinu, doporučuji vám obejít kopec ze západní strany a pustit se pěšinou, která překonává skálu. Nemusíte se ničeho bát. Když jsem tam byl já, tak vedle mne šplhali dva důchodci s třemi dětmi, čili nejde o žádný Everest.

Máte-li náladu pro změnu vyrazit na nějaký neznačený výlet a užít si trochu té práce s mapou (i když opravdu jen trochu), tohle je to pravé, kam si zajít.

Charakteristika:
V závěru prudké stoupání, pokud byste se rozhodli jít západní stranou, tak polezete trochu i po skále.

Okruh: Ano (budete se vracet k autu, tedy na stejné místo)

Jak se tam dostat:
Autem na silnici mezi obcí Poteply a Chýňavskou myslivnou. Silnici najdete západně od Malých Kyšic.

Čas: 2 h maximálně

Vzdálenost: 3 km

Občerstvení:
Nejbližší hospoda je v obci Poteply

Kdy vyrazit:
Kdykoliv. Pokud byste šli v zimě, raději se vyhněte výstupu západní cestou, která vede po skále.

 

Vysoky_vrch_03 Vysoky_vrch_12 Vysoky_vrch_13
Vysoky_vrch_15
Vysoky_vrch_17 Vysoky_vrch_22
Vysoky_vrch_30
Vysoky_vrch_35