Jak vyprat spacák z dutého vlákna

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

U každého spacího pytle z dutých vláken používaného pro trekování dojde ať dříve či později na vyprání. Ne všude se můžete po celodenním dni umýt, takže kolikrát jdete do spacáku zpocení  a po čase začne poněkud nevábně vonět a když už ani vám samotným se do něho nechce a při každém vybalení se nad vaší spící osobou slétne hejno much a pletou si Vás s mrtvolou, pak je na čase jej a) vyprat nebo b) vyhodit.  Pokud jste se rozhodli pro první variantu, pokračujte ve čtení. Pro ty ostatní nejspíše uveřejním článek "Jak vyhodit spací pytel" nebo něco podobného.

Jak ho vyprat
Prát spacák můžete v klasické automatické pračce. Zkušenosti všech okolo doporučují tekutý prací prostředek, protože prášek Vám i po důkladném vymáchání zůstane ve švech a lemech a může Vám způsobit třeba vyrážku, pokud máte choulostivou pokožku, ale každopádně bude cítit. Vyberte ten nejšetrnější program, který pračka má a teplotu 30° nebo 40°C. Ždímací otáčky nastavte také tu nejnižší hodnotu, která jde. Při vysokých otáčkách může zip potrhat nebo nakrabatět materiál spacáku.

Jak sušit
Zásadně nevěšet přes šňůru. Vahou mokrého spacáku dojde v ohybu k poškození dutého vlákna a spacák tak ztratí hodně na své izolační schopnosti. Nejlepší poloha na sušení je vodorovná. Já osobně používám domácí rozkládací sušák, na který spacák položím a on tak nějak sám za dva za tři dny při pokojové teplotě uschne.

Rada na závěr
Každým vypráním spacák něco ztratí, takže ho zbytečně neperte. Pokud bude jenom ušpiněný, vyčistěte ho povrchově nebo nějakým čistícím prostředkem typu "cizinec dovolí - cizinec promine" !!!