Jenčov (Jinčov) - krátká procházka k letnímu hrádku uprostřed Křivoklátských lesů

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jencov_03.jpg

Uprostřed hlubokých lesů Křivoklátska najdete ukrytou malou zříceninu loveckého hrádku Jenčov, zvaného také Jinčov. Jeho jméno je pravděpodobně odvozeno od jména Jan a vztahuje se k Janu Lucemburskému, českému králi. Pokud tedy hledáte rozptýlení na víkendové odpoledne, či dopoledne, vypravte se krátkou procházkou k tomuto místu uprostřed hlubokých lesů.

 

Hrádek Jenčov
Uprostřed hlubokých křivoklátských lesů prý kdysi projížděl krajem muž urozeného původu, soudě tak podle jeho šatů, a usedl do hospůdky v jedné zdejší vesničce. Ačkoliv byl urozený, posadil se ke stolu s prostými muži a poručil všem nalít víno. Vesničani se velice divili, že šlechtic s nimi usedl ke stolu a ještě je hostí a ptali se jej, kdože tedy je.

Muž své jméno neprozradil, ale řekl, že je velkým milovníkem lovu divoké zvěře, a že hledá vhodné místo pro stavbu loveckého hrádku v okolí. Muži, kteří okolní lesy znali velmi dobře, navrhli skalisko ukryté uprostřed lesů, které by tomuto záměru vyhovovalo. Poté k němu šlechtice doprovodili a po cestě mu vypravovali o množství zvěře, které se skrývá v okolních lesích. Když došli ke skále, nadchl se pán pro ono místo, poděkoval jim za ochotu a prohlásil, že až bude hrad dokončen, budou na jeho hradě uvítáni k oslavě.

Po nějaké době byl skutečně na oné skále postaven malý lovecký hrádek, kde král často pobýval a lovil v jeho okolí.

Podle pověsti se v okolí hradu potlouká strašidlo zvané Bublisák. Pán, který zde vládl, se zamiloval do lesní víly. O jeho přízeň však usilovala paní z Křivoklátu, která si na pomoc pozvala čarodejnici až z Flander, aby připravila lektvar lásky a pán k ní láskou zahořel. Kouzlo se ale nějak zvrtlo a pán byl proměněn ve strašidlo, které tu čas od času obchází. Pokud byste jej potkali, vyvarujte se špatných slov a pokud jste zlý člověk, raději sem ani nechoďte, protože strašidlo podle povídaček zlem sílí. Hodní lidé se však nemají čeho bát.

Charakteristika:
Krátká a nenáročná procházka po širokých a rovných lesních cestách.

Trasa:
Od hájovny Skalka po červené značce na Jenčov a Kouty, po pár set metrech červená pokračuje na Kouty a vy odbočíte po značené odbočce přímo ke zřícenině. Orientace je velmi snadná, mapu nepotřebujete.

Okruh: Ano (tam i zpět půjdeme stejnou cestou)

Vzdálenost: cca 3 km (celkem - tam i zpět);

Čas: 2 h

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Na výchozí místo se dostanete pouze autem. Po silnici číslo 116 z Nižboru pojedete až k hájovně Skalka. Hájovna leží poblíž křižovatky silnic č. 116 a 201 (ze Sýkořic do Bělče). Poblíž hájovny zaparkujte auto a pokračujte po červené tur. značce na Jenčov a Kouty.

Občerstvení:
Poblíž není žádná restaurace.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou

 

Jencov_01.jpg Jencov_02.jpg Jencov_06.jpg
Jencov_04.jpg
Jencov_05.jpg

Foto: Lovecký hrádek Jenčov - TREKY.CZ