Kam na výlet po Česku

Božídarské rašeliniště - naučná stezka v těsné blízkosti "Božáku"

Krusne_hory_03Vzdálenost: 3,2 km; Čas: 1 h

Název lyžařského střediska Boží Dar / Klínovec, patrně slyšel při sněhovém zpravodajství každý, kdo vlastní televizor. Ne každý tu ovšem byl. Já vím, že vy ... Karlováci, Sokolováci .. no prostě Podkrušnohorští a Krušnohorští teď možná křivíte obličej v údivu ale je to tak. Na Šumavě, nebo na Sněžce byl každý, ale Klínovec?

Praděd - celodenní okruh přes nejvyšší horu Jeseníků.

praded_16Praděd (1490 m) je nejenom nejvyšším vrcholem Jeseníků, ale i nejvyšší moravskou horou. Leží v části pohoří zvané Hrubé Jeseníky, jižně od města Jeseník. Na samotném vrcholu najdete televizní vysílač, vysoký 162 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve své horní části. Ta je ve výšce 60-ti metrů a celé pohoří odtud budete mít jako na dlani. Krásný je také pohled na vodní dílo Dlouhé Stráně, situované naproti Pradědu. Pokud je dobrá viditelnost, není vzácností vidět Snežku, Lysou Horu nebo Radhošť. Za opravdu dobrých podmínek jsou prý vidět Tatry nebo dokonce rakouské Alpy.

Voděradské bučiny - procházka bukovými háji na nedělní odpoledne

Voderadske_buciny_14Vzdálenost: 3,5 km; Čas: 1-1,5 h

I když jsem jeden z těch co by šli pro krásu na konec světa kraj, svět mne občas chytí na švestkách. A tentokrát to bylo tím, že není nutné chodit daleko, stačí se jen podívat za humna, jak říkali naše babičky. Přírodní rezervaci Voděradské bučiny najdete na východ od Prahy mezi obcemi Jevany a Černé Voděrady. Turistických i cykloturistických tras je tu křížem krážem opravdu dost, takže se nemusíte omezit jen na nabízené tři kilometry, ale vyrazit sem na delší dobu. Nudit se rozhodně nebudete.