Sever Chile

Valle de la Luna (Měsíční údolí) - na povrchu měsíce v poušti Atacama

Valle_de_la_Luna_15Měsíční Údolí, nebo také Valle de la Luna, jak je zdejšími obyvateli toto místo nazýváno je úchvatným, ale zároveň velmi nehostinným místem. Najdete jej zhruba 13 kilometrů od města San Pedra, turistické oázy v poušti.

Pan de Azúcar - národní park na hranicích pouště Atacama a Tichého oceánu

Pan de AzúcarPan de Azúcar je území, které chrání především divokou přírodu a úžasnou faunu a flóru. Ta je zastoupena více než dvaceti druhy kaktusů, ze zvířat tu potom najdete lamy, lišky a tisíce různorodě zbarvených ptáků. V kombinaci s přípobřežní scenérií jsou zážitky odsud doslova omračující.

Laguna Chaxa - blankytné jezírko uprostřed solné planiny pouště Atacama

Laguna_Chaxa_13Bizardní malé a modré jezero, které neustále bojuje o život s vyprahlou bílou plání, pokrytou tvrdou a popraskanou solnou krustou. Nad lagunou krouží skupiny plameňáků, zatímco jiné skupinky postávají na jedné noze uprostřed mělkého jezírka a svým dlouhým krkem loví potravu pod hladinou.

San Pedro de Atacama - oáza uprostřed nehostinné pouště

San PedroPodstatnou část území severního Chile zabírá vyprahlá krajina pouště Atacama. Místo dosti nezvyklé pro nás běžné evropské smrtelníky, ale hlavně také velmi suché. Je označována nejsušší pouští světa a obývána pouhými pěti procenty z celkového počtu obyvatel státu Chile. Na východním okraji terén pouště stoupá k Andám a vytváří tak náhorní plošinu Altipláno, která je se svými sopkami ozdobenými zasněženými vrcholy jedinečnou ozdobou „Velkého Severu“, tedy „El Norte Grande“, jak jej titulují chilané.

Výstup na Cerro Guane Guane (5094 m) ve stínu velikánů

lauca_03.jpgCerro Guaneguane se osamoceně zvedá z travnaté pampy chilského Altiplana. I přes svoji výšku není vrchol pokrytý sněhem a přijíždíte-li směrem z Ariky, bude vám připadat jako trpaslík ve stínu velikých zasněžených sester - Parinacoty a Pomerape, sopek, které jsou zdejšími největšími lákadly. Původně jsme měli v plánu zamířit na jiný vrchol, který byl o dvěstě metrů výš, ale na radu majitele hostelu Chakana v Putre jsme cílovou horu změnili. Výhled na obě zmíněné sopky je prý mnohem působivější.

Národní park Lauca - na hranicích Chile a Bolívie

lauca_15.jpgNárodní park Lauca je patrně druhým nejznámějším místem v Chile. Fotku lamy s monumentální šestitisícovou sopkou v pozadí najdete na úvodních stránkách cestovatelských průvodců a prakticky v každém článku o této části Chile. Toto unikátní území o rozloze 138.000 hektarů se nalézá na samém severu Chile (El Norte Grande) a mohutné vrcholy zdejších sopek střeží hranice s Bolívií. Celý park leží na náhorní plošině Altiplano, tedy ve výškách přesahujících 4000 metrů.

El Tatio – nejvýše položené gejzíry světa uprostřed pouště Atacama

El_Tatio_14.jpgVstáváme proti našemu zvyku velmi brzo. Pro některé z nás jsou čtyři ráno opravdu smrtící hodina. Z rozespalých tváří svých spolucestujících čtu rozmrzelost i vzrušení současně, neboť nás čeká návštěva nejvýše položené geotermální plošiny na světě. Gejzíry El Tatio, jak je nazývají místní se nacházejí v nadmořské výšce 4300 metrů.

Syndikovat obsah