Hrady Žebrák, Točník a celodenní okruh Křivoklátskem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Zebrak_02.jpgTandem hradů Žebrák - Točník je velmi unikátní, o tom není nutné se přít. Po pravdě řečeno, nevím, v které jiné vesnici najdete dva hrady v tak těsném sousedství. Jsou tak blízko, že pokud vyslovíte jméno jednoho, zcela intuitivně vás napadne i ten druhý. Můžete sem podniknout prostý výlet a shlédnout tak oba hrady, nebo vyrazit i na přidružený, třiadvacet kilometrů dlouhý okruh, který vás přivede zpět mezi tyto dva hrady.

Starší a menší Žebrák stojí na skalnatém ostrohu uprostřed obce Točník. Původně královské město Žebrák najdete paradoxně asi dva kilometry odsud. Takže si to shrňme. Hrad Žebrák leží v obci Točník a hrad Točník leží .... inu překvapivě také v obci Točník, nebo přesněji řečeno, tyčí se na vysokém kopci nad ní. Ze Žebráku se dodnes dochovalo několik obvodových zdí, malé nádvoří a věž, která je částečně zrekonstruovaná a slouží jako rozhledna.

Točník je mladší a také zachovalejší. Byl založen v 17. Století králem Václavem IV., jehož jméno je tu v okolí skloňováno dost často. Hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí k prohlídce jak exteriéry, tak interiéry. Navíc je z jeho hradeb opravdu krásný rozhled do okolní krajiny - Křivoklátska. Při dobré viditelnosti zahlédnete vzdálené vrcholy Brd. Další zajímavostí hradu je obrovský hnědý medvěd, kterého tu chovají ve výběhu pod mostem přes hradní příkop.

Výlet začneme v obci Točník. Předpokládám, že si budete chtít oba hrady prohlédnout. Začal bych tedy výstupem na kopec Točníku. O víkendech zavírá hrad v 16:00 a pokud byste si nechali hrad až nakonec, nemuseli byste jeho prohlídku stihnout. Z obce Točník vede na hrad žlutá spolu s červenou.

Poté se po stejné trase vrátíme zpět do obce Točník a vyrazíme po zelené značce směr Březová a Vlastec. Cesta vede krásnou krajinou po lesních a polních cestách. U hájovny ve vlastci se dáme po žluté k Týčskému vrchu.

Po několika kilometrech nás trasa přivede na rozcestí šesti cest "Pod Týčským vrchem". My se tu ovšem nedáme zmást pěti cestami nepravými a budeme pokračovat po jediné pravé, a to sice po zelené směrem na Rebřík a Líšnou.

Rebřík je dnes už jen místo, na kterém malý hrad z 13. Století. Dnes se dochovaly jen obranné příkopy a základy hradu. Po prohlídce trosek nás povede zelená značka dál přes obec Líšná, až na rozcestí "Na chrástech". Tady odbočíme po červené zpět do obce Točník, která nás po pěti kilometrech opět přivítá výhledem na oba své hrady.

Charakteristika:
Celodenní trasa kopcovitou krajinou Křivoklátska. Hned z Točníku začnete stoupat na Hřebeny, poté trasa vede poměrně rovně

Trasa:
Točník - Březová - Hřebeny - Vlastec - Pod Týčským vrchem - U Sv. Petra - Na Chrástech - Točník

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Točníku se nejlépe dostanete automobilem. Autobus sem o víkendu bohužel nejezdí.

Čas: 6 h

Převýšení: 225 m

Vzdálenost: 23 km

Občerstvení:
Kromě vesnice Točník trasa povede přes další dvě obce. Líšná a Březová. Občerstvení je tedy možné pouze v nich.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Platí se vstupné do obou hradů - Žebráku i Točníku.

Podrobný rozpis trasy:

Točník - Březová - Vlastec ..... po zelené

Vlastec - Pod Týčským vrchem ... po žluté

Pod Týč. vrchem - U Sv. Petra - Líšná - Na chrástech .... po zelené

Na chrástech - Pod Holým vrchem - Točník .... po červené

Zebrak_01.jpg Zebrak_05.jpg Zebrak_07.jpg
Zebrak_08.jpg
Tocnik_01.jpg Tocnik_03.jpg
Tocnik_05.jpg
Tocnik_08.jpg Tocnik_11.jpg
Tocnik_12.jpg
Tocnik_04.jpg

Foto: Hrady Žebrák a Točník - TREKY.CZ