Reportáž z Postřižinského Cyklootvíráku 2011

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Cyklootvirak2011_08První ročník letos pořádaného Cyklootvíráku, zastřešovaného Nymburským pivovarem nečekaně přivítal bezmála 350 cyklistů, kteří se rozhodli začít sezónu rekreačním a příjemným způsobem v okolí města Nymburka.  Cyklootvírák je akce, plánovaná prakticky pro každého, ať už na kole jezdí pravidelně nebo ne. Na startu bylo tedy v sobotu možné vidět vedle hobíků a rodin s dětmi i opálené s svalnaté vytrvalce, kteří si přijeli okruh pouze objet.

Právě start byl jediným pevným časovým údajem, a tak se kolem desáté hodiny začaly sjíždět skupinky cyklistů v rozličně barevných dresech. Účastníci přijeli nejen z Nymburka, ale i vlakem z Hradce Králové nebo z Kolína. K zahlédnutí tu byly i pražské poznávací značky.

Výstřel o půl jedenácté uvedl peloton o počtu tří set účastníků do pohybu a cyklisté zamířili po červené turistické značce k cíli první etapy - Hájence ve Kersku. Tu proslavil film "Slavnosti sněženek" režiséra Jiřího Menzela z roku 1983. Bohumil Hrabal, který ve zdejším kraji prožil mnoho let, sem chodil na pivo. Někteří ze zdejších štamgastů si dodnes pamatují, kde "nepříjemnej dědek" seděl. Hájenka je velmi oblíbenou turistickou destinací a abyste neměli rozkol, podobně jako myslivci z Hrabalovy povídky, je ve stálé nabídce restaurace kančí se šípkovou omáčkou i se zelím. Další specialitou zdejší kuchyně je nepřekonatelný guláš z divočiny.

Z Hájenky pokračovaly skupinky cykloturistů do blízkých Semic, kde byla další zastávka v hospodě "U Irenky". Už první etapa roztrhala peloton do menších skupin a sem dojížděli skupinky i jednotlivci ve větších časových rozestupech. Někteří doslova prolétli okolo hostinského, pouze si vyžádali razítko, dokazující průjezd druhou etapou a poté pokračovali do třetí, nejdelší části trati.

Ta končila u sokolovny v Kostomlatech, kde se většina účastníků zastavila na delší dobu. Přece jenom měli v nohách přes pětatřicet kilometrů a prudké slunce vyvolávalo žízeň, kterou cyklisté zaháněli zlatým mokem z pivovaru Postřižiny, než vyrazili na poslední úsek trasy, zpět do Nymburka, kde v pivnici na Žofíně celá vyjížďka končila.

Podle organizátorů cyklistické vyjížďky prý bude pro úspěch akce na podzim sezóna zavřena "Cyklozavírákem 2011". Ti z vás, kteří se tedy nemohli akce zúčastnit, nebo o ní nevěděli mohou využít podzimního termínu. Doufejme, že počasí i přízeň cyklistů bude akci i nadále přát a těšíme se na letošní podzim.

Cyklootvirak2011_01 Cyklootvirak2011_02 Cyklootvirak2011_04 Cyklootvirak2011_05
Cyklootvirak2011_07Cyklootvirak2011_09 Cyklootvirak2011_10
Cyklootvirak2011_11 Cyklootvirak2011_12

Foto: TREKY.CZ