Geocaching - co je to ?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Už se Vám někdy stalo uprostřed odlehlého tmavého hustého lesa nebo na nepřístupném horském vrcholu, kde obvykle člověk mívá pocit naprosté samoty, že jste narazili na týpka, který se jako ohař po stopě hnal kupředu s nějakou kalkulačkou v ruce ? Jestli ano, pak jste právě narazili na někoho provozující Geocaching. Záležitost spojující turistiku, sport, orientaci v terénu pomocí GPS a snad i trochu toho adrenalinu.

Jsem naprostým nováčkem ve světě Geocachingu ale i tak jsem pochopil několik základních motivů tohoto úžasného sportu / činnosti. Spočívá v tom, že na různých místech - po světě i v ČR existují skryté schránky s různým obsahem jejichž účelem je býti nalezené. Co každá schránka - GEOCACHE obsahuje je tajemstvím až do doby, kdy ji najdete a otevřete.

Základem celého procesu je GPS přijímač, který určuje polohu v terénu, kde se právě nacházíte. Vy znáte přesnou polohu místa úkrytu GEOCACHE, nicméně Váš přijímač je v různých místech pokaždé jinak přesný a má jinou odchylku. Záleží na místě, kde se zrovna nacházíte. Na WWW stránkách obsahujících seznam GEOCACHE si prostě vyberete lokalitu do které cestujete a seznam schránek a jejich souřadnic. A potom už jenom hledáte a hledáte.

Díky Geocachingu se podíváte na místa kam třeba ani běžný turista nezabloudí. Ať už to jsou vrcholy kopců, propasti nebo třeba jen úkryty ve městech. Geocaching může být i dokonalým nástrojem jak motivovat Vaše děti k výletům do přírody, protože hledání dokáže opravdu chytnout a ve spojení s výletem na hezká místa se může stát Vaší oblíbenou víkendovou činností.