Výlet na Pecku - hrad obklopený krásnými lesy Podkrkonoší

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

Hrad PeckaHrad Pecka, tyčící se nad stejnojmenným městečkem, najdete v podkrkonoší, mezi Novou Pakou a Dvorem Králové. Hrad i městečkou jsou obklopeny krásnými lesy, a tak by nepochybně byla škoda neprojít se tu trochu po okolí. Nabídneme vám hned dvě možnosti. Kratší 14 km dlouhou trasu a delší 22 kilometrový okruh, který vás zavede zpět na výchozí místo, do Nové Paky.

O hradu Pecka
Hrad Pecka, který je dnes částečnou zříceninou, byl založen v roce 1322 Budivojem z Pecky. V roce 1432 byl poprvé obléhán, a to neúspěšně. Hrad vystřídal mnoho majitelů a došlo i k jeho renesanční přestavbě. V roce 1603 se stal majitelem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Po požáru v roce 1830 hrad vyhořel a zůstal z něj pouze tzv. Harantský palác, který nechal zmíněný Kryštof postavit.

Podle pověsti pomáhal Pecku prý stavět Ďábel. Pod hradem je údajně ukryt poklad, který střeží duch tehdejšího purkrabího. Ke vzniku se váže několik pověstí.

Údajně v okolí žila líná čarodějnice, která vždy předtím, než odletěla na noční čarodějný slet, najala dvě ženštiny ze vsi, aby jí uklidili v chýši. Ženy ovšem místo toho, aby pracovaly, tak klevetily, když v tom čarodějnice vstoupila do dvěří. Rozlezlena přistoupila ke stolu, jedné ženě vytrhla z ruky slepičí kost, kterou právě okusovala a druhé zbytek švestky. Kost i pecku ze švestky daleko zahodila a na místech, kam dopadly vznikly hrady Kost a Pecka.

Více informací na http://www.hradpecka.cz

Profil trasy

pecka_profil

Mapa

pecka_mapa

Z Nové Paky vyrazíme na Pecku po zelené turistické trase. Cesta je velmi příjemná a povětšinou vede přírodním parkem Sýkornice. K hradu je to necelých 9 kilometrů, takže pokud půjdeme vycházkovým tempem, počítejte zhruba 3 hodiny chůze.

Od hradu budeme pokračovat po žluté do Horního Javoří. Projdeme vesnicí, zlutá značka nás povede pár set metrů po silnici, a poté z ní bude doprava odbočovat modrá na Arnoštov, paseky. Dáme se po ní a půjdeme dál do Horní Nové Vsi.

Pro Vás, kteří jste se rozhodli absolvovat kratší trasu, tady výlet končí. Zbývá jen dojít na vlakovou zastávku a vrátit se zpět do Nové Paky.

My však budeme pokračovat dál a to po žluté, která nás po zhruba osmi kilometrech dovede přes Přibyslav zpět do Nové Paky.

Charakteristika:
Nenáročná, neustále se vlnící, turistická trasa. Pokud se jí rozhodnete absolvovat celou, mějte napaměti, že je potřeba vyrazit včas.

Trasa:
Nová Paka - Štikov - Stupná - Pecka - Horní Javoří - Arnoštov (paseky) - Horní Ves - Přibyslav - Nová Paka

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Nové Paky jezdí pravidelná vlaková i autobusová spojení. Pokud jste se rozhodli absolvovat kratší trasu (14 km), pojedete vlakem zpět do Nové Paky z Horní Nové Vsi, je to jen jedna zastávka.

Čas: 6-7 hodin (bez prohlídky hradu)

Převýšení: 178 m

Celkově do kopce: 10.73 km (49 %)

Celkově z kopce: 10.12 km (47 %)

Vzdálenost: 22 km

Občerstvení:
Pecka, Nová Paka

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:
Nová Paka - Štikov - Stupná - Pecka  .... po zelené
Pecka - Horní Javoří ..............................po žluté
Horní Javoří - Arnoštov (paseky) .............po žluté, po cca 300m odbočit doprava na modrou pryč ze silnice
Arnoštov (paseky) - Horní Ves ...............po modré
Horní Ves - Přibyslav - Nová Paka ..........po žluté

 

Hrad Pecka