Na Kuks - výlet za českým Versailles

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

kuks_02Kdybych měl někdy přirovnat nějaký z českých zámků k Versailles, jež vybudoval Ludvík XIV., král slunce i Francie, neomylně bych ukázal právě na Kuks. Barokní komplex, který pochází ze 17. století, připomíná francouzské Versailles zejména svojí elegancí a také desítkami nádherných soch, které najdete uvnitř zámku i v jeho okolí. Výlet sem si můžete zpetstřit i trochou toho pohybu a vydat se sem pěšky ze Dvora Králové nad Labem. Minimálně tak ušetříte za parkovné.

O Kuksu
Soubor dnešních staveb vybudovat hrabě Sporck, kterému toto panství patřilo v letech 1694-1724. Na stráni, kde zámek stojí vyvěralo mnoho pramenů a tři z nich prý byly léčivé. Majitel panství, hrabě Sporck, je nechal svést do kamenné nádrže a postavil nad ní kapli. To byl počátek komplexu zámku i lázní.

Zdejší ozdobou je bezesporu zámecké lapidárium se sochami M.B. Brauna. Další zajímavostí je bezesporu nejstarší česká lékárna, která je součástí prohlídky.

Budete-li mít štěstí, pak na Kuksu můžete i zbohatnout. Jakýsi chudý člověk tu prý nalezl tři zlaté pruty, které rostly přímo ze země. Utrhl je a za velkou sumu peněz prodal v nedalekém městě Jaroměři. Peněz se mu i tak zřejmě ale zdálo málo, a tak svůj pokus opakoval. Když však přišel na místo potřetí. Pruty byly pryč. Ale kdož ví, třeba se zrovna před vámi objeví.

Více informací o zámku na http://www.kuks.cz

Výškový profil trasy:

kuks_profil

Mapa:

kuks_mapa
Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Pokud se rozhodnete udělat si pěší výlet, pak z centra Dvora Králové n. Labem vede přímo na Kuks červená turistická trasa. Po cestě narazíte i na další zajímavosti: vyhlídku na nedaleké hřebeny Krkonoš, nebo Braunovy betlémy. Část této trasy vede po naučné stezce Kuks - Betlém, která právě poblíž zámku začíná i končí.

Charakteristika:
Příjemná procházka Podzvičinskem

Trasa:
Dvůr Králové n. Labem - Krakonošova vyhlídka - Žirecká podstráň - Braunův betlém - Stanovice - Kuks (celou dobu půjdete po červené)

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Z Kuksu se zpět do Dvora Králové dostanete vlakem. Cesta trvá zhruba 10 minut. Železniční stanice je od města samotného vzdálená zhruba kilometr.

Čas: 2-3 h (jedním směrem)

Převýšení: 124 m

Celkem do kopce:  3,2 km

Celkem z kopce: 4,34 km

Vzdálenost: 9 km

Občerstvení:
Naproti zámku přes údolí zcela najdete hned několik možností, kde se najíst a napít.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Pochopitelně se platí vstup do zámku

kuks_01 kuks_03

Foto: Zámek Kuks, Podzvičinsko