Na Zvičinu z Bílé Třemešné - výlet za unikátními výhledy na Krkonoše

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Zvičina Vzdálenost: 8,4 km; Čas: 4 h

Kopec Zvičina, vysoký 671 metrů najdete zhruba deset kilometrů na západ od Dvora Králové a severně od Hořic. Zájem o ni neustále vzrůstá a každoročně je objevována novými a novými návštěvníky. Koneckonců, proč ne? Takovýhle výhled na Krkonoše se vám zřejme nenaskytne nikde jinde. Možná právě proto navštěvovali v minulosti Zvičinu takové osobnosti jako Mácha, Vrchlický nebo Karel Václav Rais. Pokud tedy předpověď počasí slibuje jasnou viditelnost, neváhejte ani na okamžik, kam se vypravit.

Nejlepší místo, odkud vyrazit, je pravděpodobně Bílá Třemešná. Pokud nemáte na bezmála devítikilometrový okruh náladu a jste tu autem, pak je možnost nechat jej blíž v některé z okolních vesnic, nebo se na její vrchol vypravit autem přímo po úzké silničce z obce Zvičina.

Na vrcholu Zvičiny najdete vedle kostelíku i turistickou Raisovu chatu. I to vypovídá o oblibě tohoto vrchu slavným autorem, který sem prý mířil často. V jeho dílech najdete zmínek o Zvičině hned několik. Chata byla postavena na místě původního dřevěného hostince z roku 1891 se šindelovou střechou. Roku 1900 chatu i s pozemkem koupil Klub českých turistů a postupně přestavěl. Prosklená rozhledna je součástí chaty a jak již bylo řečeno, nabízí velmi nevšední výhled na Krkonoše.

Najdete tu i kostel sv. Jana Nepomuckého s pískovcovým oltářem Františka Pacáka, jenž byl spolupracovníkem mnohem slavnějšího Matyáše Brauna. Návštěvní kniha, která byla původně v kostelíku umístěna, je dnes součástí archivu rukopisů Národního muzea v Praze a najdete tu podepsáné právě např.Vrchlického, Raise nebo Erbena.

Výškový profil trasy:

zvicina_bila_tremesna_profil

Mapa:

zvicina_bila_tremesna_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Výstup je poměrně fyzicky náročný, připravte se na to, že funět rozhodně budete.

Trasa:
Bílá Třemešná - Nad B. Třemešnou - Perná u Kříže - Zvičina - Lázně pod Zvičinou - Bílá Třemešná

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Do Bílé Třemešné se dostanete vlakem. Pokud cestujete autem, můžete si výlet podstatně zkrátit a zaparkovat v některé z okolních vesnic, případně dojet až nahoru.

Převýšení: 298 m

Celkem stoupání:  3,75 km (45 %)

Celkem klesání: 4 km (48 %)

Občerstvení:
Raisova chata na vrcholu Zvičiny

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, Zvičina nabízí překrásné pohledy jak v létě, tak v zimě.

Podrobný rozpis trasy:
B. Třemešná (žel. st) - B. Třemešná (žel. most) ...................... po červené
B. Třemešná (žel. most) - Perná - Pod Zvičinou - Zvičina ..........po zelené
Zvičina - Lázně p. Zvičinou - B. Třemešná (žel. st) ....................po červené

 

Zvičina Zvičina Zvičina
Zvičina
Zvičina Zvičina
Zvičina
Zvičina Zvičina

Foto: Zvičina, Ondřej Sykáček - TREKY.CZ