Les Království - okruh kolem nejkrásnější přehrady u nás

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

les_kralovstviNejkrásnější a nejromantičtější přehrada v České republice, to je Les Království. A že jste o ní ještě neslyšeli ? Pak je tedy pravý čas, abyste svou chybu napravili a o něco si rozšířili znalosti vodohospodářských děl a jejich historie. Dvacetikilometrový okruh vás provede okolím přehrady a poté zamíří k málo navštěvovanému útvaru - Slučím kamenům.

Přehrada Les Království
Vodní nádrž Les Království najdete několik kilometrů severozápadně od Dvora Králové nad Labem u obce Nemojov. Pokud jste se doposud domnívali, že přehrady musí nutně vypadat jako obludné betonové monstrum Gabčíkovo, tady uvidíte, jak jste se mýlili. Les Království nemá pohádkový název náhodou. Při pohledu na hráz přehrady si totiž budete připadat určitě jako v pohádce.

O přehradách na horním toku Labe se začalo přemýšlet už v roce 1897, kdy povodně změnily údolí od Vrchlabí přes Dvůr Králové až k Pardubicím v bahnitou měsíční krajinu. Z důvodu ochrany obyvatelstva a majetku byly tedy vystavěny dvě hráze, které měly za úkol zadržet náhlé přívalové vlny. Přehrada Labská, u Špindlerova Mlýna a Les Království, někdy také nazývaný Bílá Třemešn, nad Dvorem Králové. Stavba přehrady začala v roce 1910 a dokončena byla až o deset let později.

Výška hráze je 41 metrů a délka je 218 metrů. V koruně, tedy na vršku, je přehrada široká zhruba 7 metrů, u základů je potom o celých 30 metrů širší.

Od hráze přehrady budeme pokračovat po zelené turistické značce směrem na Debrné. Naskytne se nám tak možnost prohlédnout si vodní nádrž po celé její délce. V Debrném odbočíme na žlutou ke Slučím kamenům, výraznému pískovcovému skalnímu útvaru, který se nachází uprostřed lesa na Kocléřovském hřbetu. Skála je dlouhá 10 metrů a vysoká až 7 metrů a její tvar vznikl působením živlů na různě odolný pískovec. Od Slučích kamenů budeme pokračovat po žluté dál až k Hájemství, malé vesničce, její počet obyvatel čítá stabilních 32 lidí.

Odtud pokračuje trasa po modré zpět k hrázi přehrady.

Výškový profil trasy:

les_kralovstvi_profil

Mapa:

les_kralovstvi_mapa
Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

 

Charakteristika:
Poměrně náročná a středně dlouhá trasa okolím přehrady Les Království
 
Trasa:
Těšnov, přehrada (Les Království) - Debrné - Slučí kameny - Hájemství - Těšnov, přehrada (Les Království)
 
Okruh: Ano
 
Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Pokud jedete autem, je nejlepší nechat ho na kraji Nemojova, a poté pokračovat po silnici směrem na Dvůr Králové, než narazíte na modrou tur. značku, která vás dovede přímo k hrázi přehrady.

Další možnost je jet vlakem do Bílé Třemešné a odtamtud jít pěšky po červené směrem na Dvůr Králové a u rozcestníku "Bílá Třemešná, Aleje" odbočit po modré (a současně zelené) k hrázi přehrady. Po skončení okruhu se vrátíte na vlak stejnou cestou. Trasa se vám ovšem prodlouží o cca 6 kilometrů.
 
Čas: 6-7 h
 
Vzdálenost: 20 km
 
Občerstvení:
Jediná restaurace je v Nemojově, jinak si budete muset nést všechno s sebou.
 
Kdy vyrazit:
Kdykoliv, krásné období pro návštěvu přehrady je podzim. Dožluta a dočervena zbarvené listí na stromech v údolí přehrady vás opravdu nenechá na pochybách, že jste v pohádce.
 
Podrobný rozpis trasy:
Těšnov, přehrada (Les Království) - Debrné ........ po zelené
Debrné - Slučí kameny - Hájemství ...................po žluté
Hájemství - Těšnov, přehrada (Les Království)......po modré

 

Les_kralovstvi_04 Les_kralovstvi_05 Les_kralovstvi_08
Les_kralovstvi_09
Les_kralovstvi_06 Les_kralovstvi_07
Les_kralovstvi_01
Les_kralovstvi_02 Les_kralovstvi_03

Foto: přehrada Les Království - Ondřej Sykáček, TREKY.CZ