Na Okoř z Pražských Dejvic - výlet na odpoledne přímo z hlavního města

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

Okor_01Díky své poloze poblíž hlavního města je Okoř patrně nejvyhledávanějším turistickým cílem v těsném okolí Prahy. Pokud jste Pražáci, pak nemusíte nikam jezdit. Jednoduše dojedete do tramvají do Dejvic a vyrazíte odtamtud. Poměrně krátká, nicméně velmi hezká trasa vás dovede na mohutnou zříceninu hradu Okoře, kam jak píseň praví je cesta, jako žádná ze sta.

Okoř
Zříceninu hradu najdete ve stejnojmenné vesnici na severozápad od Prahy, vzdálené od jejích hranic zhruba 10 kilometrů vzdušnou čarou. Hrad byl postaven pro váženého příslušníka měšťanského stavu - Františka Rokycanského. V roce 1421 byl hrad dobyt husity, poté byl poničen během třicetileté války a po roce 1800 byl již pustý a stal se útočištěm pro chudinu bez domovů. K hradu se váže hned několik pověstí. Podle jedné z nich leží hluboko pod ním ukryt poklad z dob, kdy tu sídlil jezuitský řád. Vysloužil si i pozornost filmařů. Z poslední tvorby můžeme jmenovat populární pohádku "Kouzelný měšec", která zde byla natočena.

Vyrazíme z Divoké Šárky, od restaurace Mc Donald. Odtud vede žlutá turistická trasa k Vaníčkovu pomníku. Zhruba 200-300 metrů za ním odbočuje před altánkem ze žluté pěšina doleva, kterou odbočíme, polní cestou nás dovede k silnici vedoucí z Pražského okruhu do Horoměřic. Tu přejdeme rovně, dojdeme k Pražskému okruhu a budeme podle něj po polní cestě pokračovat směrem od Prahy až do Přední Kopaniny, kde u kostela začíná žlutá turistická značka. Nebojte se, není to nic složitého a i s naprosto podprůměrným orientačním smyslem tu nejde zabloudit. Základem je, dostat se do Přední Kopaniny. Z Přední Kopaniny vyrazíme po žluté k rozcestníku Sv. Juliána a odtud nás červená dovede až na Okoř.

Výškový profil trasy:

okor_praha_profil

Mapa:

okor_praha_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročná turistická trasa s občasným stoupáním a klesáním. Při trochu dobrodružné povaze ji lze absolvovat i s kočárkem. Hovořím z vlastní zkušenosti.

Trasa:
Divoká Šárka (Mc Donalds) - Přední Kopanina - Sv. Juliána - Tuchoměřice - Malé Číčovice - Okoř

Okruh: Ne (zpět se dostanete autobusem)

Jak se tam dostat:
K Divoké Šárce v Praze se dostanete bez problémů tramvají, z Okoře zpět potom využijte autobus, jezdí často i o víkendech zpět do pražských Dejvic.

Čas: 3-4 h

Převýšení: 58 m

Celkem stoupání:  5 km (33 %)

Celkem klesání: 10 km (66 %)

Vzdálenost: 15 km

Občerstvení:
Po cestě, přímo na červené turistické trase, je hned několik restaurací a hospod. Taktéž v obci Okoř.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv. Pozor po dešti, část vede polními cestami, které mohou být bahnité a rozmáčené.

Rezervace a poplatky:
Vstup na hrad

Okor_03 Okor_12 Okor_11
Okor_05
Okor_06 Okor_07
Okor_08
Okor_09 Okor_10

Foto: Hrad Okoř - TREKY.CZ