Na Karlštejn z Radotína - téměř celodenní výlet

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Hrad KarlštejnČervená turistická stezka, která vás dovede na Karštejn začíná prakticky rovnou v Praze, a tak by se mohlo zdát, že obrysy paneláků, pomalu vzdalujícího se velkoměsta, budete vidět ještě několik hodin. Opak je však pravdou. Zaprvé, nezačínáte v Praze, ale v Praze - Radotíně a tady začíná kopcovitá krajina, která plynule přechází do chráněné oblasti Karlštejnsko. A zadruhé se za Radotínem ponoříte do místních lesů a ty vás do otevřené krajiny pustí až za hodnou chvíli.

Představovat Karlštejn v Čechách by bylo asi tak zbytečné, jako kdybych se pokusil vykládat, že pivo je hořké a nejlepší je vychlazené, ale mám zato, že nikdy neškodí zopakovat si pár základních faktů o této majestátní ikoně Zemí Koruny české. Hrad najdete necelých 30 km jihozápadním směrem od Prahy, v srdci CHKO Český kras. Byl postaven nejvýznamnějším králem českých dějin, Karlem IV. za účelem ochrany svatých ostatků a korunovačních klenotů. První kámen byl položen v roce 1348, hádejte kým.

Začneme pěkně zostra a to prudkým stoupáním z Radotína, které půjde nejprve mezi domy a zahradami. Jen co se domy ztratí za poslední zatáčkou silnice, uhne pěšina do lesa, kterým se bude vlnit prakticky až do Solopisk. Jen občas a krátce vás nechá jít otevřenou krajinou a užít si trochu toho sluníčka.

To se do vás opře jakmile vyrazíte pryč ze Solopisk, směrem na Vonoklasy. Ve Vonoklasech si můžete tuto trasu ještě o něco zpestřit, a to odbočkou po žluté turistické značce směrem na zříceninu hradu Karlík, který patřil ženám císaře Karla IV.

Pokud se pro odbočku rozhodnete, nemusíte si s orientací lámat hlavu. Žlutá značka z naší červené ve Vonoklasech opravdu jen odbočuje a v obci Karlík se na ni opět připojí a vy budete pokračovat dál na Karlštejn.

Z obce Karlík nás čeká další stoupání, které ukončí až překrásná náves malebné středočeské vesničky Mořinky. Jestli už vyhlížíte blýskající se věže Karlštejna, činíte tak naprosto marně. Hrad uvidíte, až budete přímo pod ním. Ale nezoufejte, už nejste daleko. Z Mořinky pouze přejdete po pěšině široké pole a poté začnete klesat lesní cestou. A za pár minut nezapomeňte pohlédnout nad svoje hlavy, neboť toto území stráženo jest mocnými věžemi Karlštejna.

Charakteristika:
Trasa vede kopcovitou krajinou, po lesních a polních cestách, v některých místech překvapivě prudce stoupá a klesá.

Trasa:
Radotín (městský úřad) - Sulava - Solopisky - Vonoklasy - Karlík - Mořinka - U Haknovce - Karlštejn
(celou cestu půjdete po červené turistické značcce)

Okruh: Ne (Zpět na výchozí místo se však dá vrátit pohodlně vlakem)

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Tato trasa sice není okruh, ale snadno z ní okruh můžeme udělat použitím příméno vlaku, na trase Karlštejn - Radotín - Praha, který jede přímo z Karlštejna do Radotína a vrátit se tak na místo odkud jsme ráno vyrazili. Pokud jedete autem, je nejlepší jej nechat v Radotíně. Další možností je jet vlakem přímo z Prahy, vystoupit v Radotíně a poté se opět do Prahy zmíněným vlakem vrátit.

Čas: 5-6 h

Převýšení: 190 m

Vzdálenost: 16,2 km

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Pouze pokud si budete chtít prohlédnout hrad Karštejn může být nutná rezervace. Záleží na období v kterém se sem vypravíte.
 

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn, FOTO: treky.cz