Voděradské bučiny - procházka bukovými háji na nedělní odpoledne

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Voderadske_buciny_14Vzdálenost: 3,5 km; Čas: 1-1,5 h

I když jsem jeden z těch co by šli pro krásu na konec světa kraj, svět mne občas chytí na švestkách. A tentokrát to bylo tím, že není nutné chodit daleko, stačí se jen podívat za humna, jak říkali naše babičky. Přírodní rezervaci Voděradské bučiny najdete na východ od Prahy mezi obcemi Jevany a Černé Voděrady. Turistických i cykloturistických tras je tu křížem krážem opravdu dost, takže se nemusíte omezit jen na nabízené tři kilometry, ale vyrazit sem na delší dobu. Nudit se rozhodně nebudete. 

A co, že vás to tam bude čekat? Přírodní rezervace vznikla v roce 1995 a dává si za cíl ochraňovat zdejší koplex listnatých, převážně bukových porostů. Ty jsou tu a tam zpestřeny například habry, olšemi, duby nebo břízami. A šedé balvany v bukovém listí, porostlé jasně zeleným mechem na vás pak budou působit jako třešnička na dortu. 

Obzvláště zajímavými jsou potom bučiny v podzimním období, a pokud navíc rádi fotografujete, nebo byste si chtěli pořídit fotky rodiny, přítelkyně či vašeho čtyřnohého miláčka v podzimních listech, pak je tohle to správné místo, kam se vydat. Třeba jen na nedělní odpoledne, jak jsem to udělal já. 

Nejlepší je asi vyrazit z Jevan, kam se dá dojet MHDčkem. Samotný okruh začíná na hrázi Jevanského rybníka a stoupá po modré značce k Lenhartově studánce. Pokud vyrazíte s kočárkem, pak jděte raději po silnici. Pak už není kde zabloudit. Trasa následuje naučnou stezku zpět k Jevanskému rybníku, kam dorazíte zhruba o hodinku později. 

Výškový profil trasy:

voderadske_buciny_profil

Mapa:

voderadske_buciny_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročná 3,5 kilometrová procházka vhodná i pro rodiny s malými dětmi

Trasa:
Start u turistického rozcestníku Jevanský rybník, poté po modré k Lenhartově studánce a dál po značené trase naučné stezky.

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Jevan se dostanete pražskými linkovými autobusy MHD celkem bez problémů.

Možné projít s kočárkem: Ano (ale poslední úsek od Pilského rybníka zpět k Jevanskému jděte po silnici)

Občerstvení:
Na trase nic, pouze na začátku a na konci v Jevanech

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou, vstup na stezku je zdarma
 

Voderadske_buciny_01 Voderadske_buciny_02 Voderadske_buciny_03
Voderadske_buciny_09 Voderadske_buciny_10 Voderadske_buciny_13
Voderadske_buciny_15 Voderadske_buciny_11