Výstup na Hörnlihütte – chatu pod vrcholem Matterhornu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pokud bych měl vsadit na jednu horu, kterou pozná každý horolezec i zkušenější turista podle tvaru, pak bych zavřel oči a neomylně řekl ….. Matterhorn. Vrchol tvaru tesáku, který ční k nebi do nadmořské výšky 4478 metrů. Přestože se bez horolezeckého vybavení a zkušeností nedá vystoupit na její vrchol, pro ty, kteří touží se jí alespoň přiblížit, může posloužit následující článek. Trek vede k vysokohorské chatě Hörnlihütte, stojící na úpatí východního hřebene hory. Hörnlihütte slouží hlavně jako výchozí bod pro horolezce, kteří zdolávají vrchol cestou “North West face / Zmutt nose”, jednou z nejtěžších a nejexponovanějších cest.

Charakteristika:
Dlouhý a strmý výstup. Cestu je možné zkrátit si použitím lanové dráhy, která vede z Zermattu na Schwarzsee. Ušetříte tak 3 hodiny výstupu. Na výstup v sezóně stačí běžné trekkingové vybavení. Mačky nejsou potřeba.

Trasa:
Zermatt – Zmutt – Stafel – Schwarzsee – Hörnlihütte (a zpět)

Okruh: Ano – jde o výstup tam a zpět

Začátek a konec treku:
Zermatt

Doprava:
Do Zermattu jezdí vlak přímo z Bernu přes Kandersteg

Čas: 10-12 h (tam i zpět, jedna cesta je zhruba 5-6 hodin). Pokud použijete lanovku tam i zpět, zkrátíte výstup na polovinu.

Převýšení: 1790 m

Vzdálenost: 26 km (celková tam i zpět)

Ubytování:
Pokud byste chtěli rozdělit výstup na dva dny, je možné zůstat přes noc na Hörnlihütte a počkat si na předvečerní výhledy. Místa je nutné rezervovat.

Kontakt:
www: http://www.vs-wallis.ch/wallis/huetten/hoernli.html
Tel: +41 (0) 27 967 22 64

Kdy vyrazit:
Červen - říjen