Výstup na chatu Cabane Valsorey (3030m)

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Přestože je vysoko posazená na jižní straně hory Grand Combin (4314 m), paradoxně nenabízí pražádné výhledy na vrchol tohoto alpského obra. To proč jste sem přišli jsou výhledy na Mont Blanc a Mont Vélan. Trasa začíná v Bourg St. Pierre, malé horské vesnici, která je současně i posledním místem před italskou hranicí a nachází se 20km od známého průsmyku Grand-Saint-Bernard. V roce 1800 tu měla tábor i armáda Napoleona Bonaparte, před vítězstvím bitvy u Marenga.

Nejprve půjdeme po široké cestě, která vede ke dvěma starým kamenným chatám s břidlicovou střechou. Ukazatel odhaduje čas k našemu cíli na 3:45 h. Poté cesta mírně stoupá po levé straně bystřiny Valsorey a  postupně otevírá výhled na údolí uzavřené masivem Aiguilles de Valsorey.

Projdeme mezi chalety na místě zvaném Amont a od této chvíle se začne stoupat naplno. Svah je prudký a velké kameny tvoří vysoké schody. Jeden z úseků je jištěn žebříky a řetězy. Po zhruba dvou hodinách stanete na horské plošině s krásnými výhledy na ledovec Glacier de Valsorey, který doposud nebyl vidět.

Příští krušné, nicméně naštěstí krátké, stoupání vás dostane na další plošinu, odkud je vidět chata. Nicméně se nenechte zmást. Odsud je to ještě skoro hodinu a půl po kamenité a suťové stráni.

Ale konec utrpení je blízko. Plošina na které je chata stojí přímo naproti vrcholu Mont Vélan. Můžete odsud vidět i Mont Blanc a Grandes Jorasses.

Zpět půjdeme stejnou cestou.

Charakteristika:
Středně těžký výstu, obsahuje místa jištěná řetězy a žebříky.

Trasa:
Bourg St.Pierre – Cabane Valsorey -  Bourg St. Pierre

Okruh: Ano

Začátek a konec treku:
Výchozím místem je horská vesnička Bourg Saint Pierre, která je velmi dobře dostupná veřejnou dopravou.

Čas: 6 h ( celkový čas - zahrnuje výstup i sestup)

Převýšení: 1500m (celkové pro výstup i sestup 3000 m)

Vzdálenost: 16 km (tam i zpět)

Kdy vyrazit:
Červen - říjen