Svatý Jan pod Skalou a Koněpruské jeskyně - celodenní výlet z Berouna

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Koněpruské jeskyněTěm z vás, kteří prozatím neměli příležitost se podívat do Svatého Jana pod Skalou nebo Koněpruských jeskyní, by mohla níže popsaná trasa poskytnou námět na pěkný sobotní případně  nedělní víkend v Chráněné krajinné oblasti Český kras.  Trasa je nenáročný okruh, který nás provede nejkrásnějšími kouty Berounského okolí. Vyrazíme od vlakového nádraží v Berouně, od nádraží směrem k dálničnímu mostu, před kterým se podle turistického rozcestníku dáme doprava po červené turistické značce na Sv. Jan pod Skalou. To bude náš první dnešní cíl. Stezka která zpočátku prudce stoupá vede lesem, dokud nesestoupí až do samotné vesnice.
Výškový profil trasy:

beroun_konepruske_jeskyne_profil

Mapa:

beroun_konepruske_jeskyne_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Svatý Jan je malá vesnička sevřená ve hlubokém skalnatém údolí. V samotném centru obce stojí kostel Narození sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní postevníka Ivana. Ten tu žil v 9. století a jeho hrob můžeme najít přímo uprostřed kostela, který byl postaven tak, aby jeho stěna byla propojena s travertinovou jeskyní.

Z dálky snad vypadá kostel poněkud titěrně, neboť skála, která je nad ním je opravdu obrovská, ale když přijdete až k budově, budete doslova ohromeni velikostí stavby v porovnání s masivní Svatojánskou skálou nad ní. Člověk se neubrání zamyšlení, proč zde uprostřed ničeho stála stavba takové velikosti.

Pokračovat budeme po žluté přes Hostim na Srbsko. Charakter této části je plochý a ubíhá poměrně rychle. I ze Srbska nás povede žlutá turistická trasa k další dnešní zastávce – Koněpruským jeskyním. Otevírací doba jeskyní končí v 16:00 a tak ji mějte na paměti. V případě, že by se vám zdálo, že je nemožné okruh do této doby stihnout, jej můžete jít opačně a začít prohlídkou jeskyní. Otevírací dobu jeskynního komplexu najdete zde: http://jeskyne.cesky-kras.cz/

Do Berouna to od jeskyní je zhruba 7 km, ale pokud se cítíte unaveni, jede přímo z parkoviště autobus (pouze o víkendech), kterým se pohodlně dostanete až na vlakové nádraží, odkud jste ráno vyráželi.

Charakteristika:
Pochod přes dvě nejkrásnější místa CHKO Český Kras, částečně kopcovitý, výstup z Berouna  směr Sv. Jan a poté stoupání zeSrbska na Kodu jsou trochu prudší, nicméně nic dramatického. Pochod je poměrně dlouhý, takže vyražte brzy, nebo jděte opačně, pokud máte pocit, že byste nestihli otevírací dobu jeskyní.

Trasa:
Beroun žel. st. – Sv. Jan pod Skalou – Hostim –Srbsko – Koda – Koněpruské jeskyně – Havlíčkův mlýn – Beroun žel. st.

Okruh: Ano

Začátek a konec treku:
Beroun – vlakové nádraží

Doprava:
Vlakem do Berouna, trasa začíná přímo od nádraží, případně autem. U nádraží Beroun je parkoviště, kde je možné auto nechat.

Čas: 6-8 h (s prohlídkou jeskyní)

Vzdálenost: 25 km

Kdy vyrazit:
Celoročně (ovšem jeskyně jsou v zimních a jarních měsících zavřené, viz otevírací doba)

Rozpis trasy:
Beroun žel. st. – Sv. Jan pod Skalou     (po červené – 5,5 km)
Sv. Jan pod Skalou – Hostim                 (po žluté – 1,5 km)
Hostim –Srbsko                                        (po žluté – 4 km)
Srbsko– Koda                                            (po žluté – 2 km)            
Koda – Koněpruské jeskyně                   (po žluté – 5 km)
Koněpruské jeskyně – Beroun žel. st.   (po žluté a pak po zelené – 7 km)

Sv_Jan_01.jpg Sv_Jan_02.jpg Svatý Jan pod Skalou
Svatý Jan pod Skalou
Svatý Jan pod Skalou Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně Svatý Jan pod Skalou Koněpruské jeskyně

Foto: Svatý Jan pod Skalou a Koněpruské jeskyně - TREKY.CZ