Jökulsárlón - ledový sen z divokého Islandu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

jokulsarlon_09.jpgJökulsárlón je pojmem pro všechny návštěvníky ostrovního severského evropského státu - Islandu. Je prakticky nemožné říct byl jsem na Islandu a přitom nebýt svědkem jedinečné podívané, kterou tento přírodní úkaz nabízí. Obrovské modrobílé kry, které odtávají z ledovcového splazu Breiðamerkurjökull, putují dvousetmetrovým kanálem na otevřené moře aby odtrženy od mateřské masy vyrazily na svou vlastní cestu. 

Jökulsárlón je pojmem pro všechny návštěvníky ostrovního severského evropského státu - Islandu. Je prakticky nemožné říct byl jsem na Islandu a přitom nebýt svědkem jedinečné podívané, kterou tento přírodní úkaz nabízí. Obrovské modrobílé kry, které odtávají z ledovcového splazu Breiðamerkurjökull, putují dvousetmetrovým kanálem na otevřené moře, aby odtrženy od mateřské masy vyrazily na svou vlastní cestu. 

Breiðamerkurjökull, jehož splaz do jezera zasahuje, je pouhou částí největšího evropského ledovce Vatnajökul s rozlohou přes 8100 km². Podíváte-li se na satelitní snímky ostrova, pak by vám právě Vatnajökul mohl připomínat srdce v lidské hrudi. A přesně tam se zapíše i pohled na jezero Jökulsárlón, pokud si najdete čas se do této překrásné země podívat. 

Tisíce turistů, fotografů a dobrodruhů sem každoročně přijíždějí aby spatřili nikdy nekončící hru překlápějících se ker s nezapadajícím letním sluncem. Někteří jen na pár desítek minut, jiní tu stráví i několik dní v honbě za „dobrým světlem“ a vysněným fotografickým záběrem.  A to často netrvá dlouho. Islandské počasí je totiž velmi známé svou náladovostí a proměnlivostí. Zlí jazykové o Islandu říkají: „Pokud se vám nelíbí počasí, pak stačí vyčkat 15 minut.“ Atmosféra tohoto unikátního místa přitáhla i pozornost hollywoodských filmařů a záběry dostaly prostor ve snímcích jako Batman Begins, Tomb Raider, nebo v další z mnoha reinkarnací filmů o agentu jejího veličenstva, Jamesi Bondovi, Dnes neumírej. 

Jezero je velmi dobře přístupné, neboť leží kousek od okružní silnice č.1, největší islandské dopravní tepny a zároveň jediné asfaltové komunikace, nepočítáme-li infrastrukturu v okolí měst a vesnic. Ovšem ani tato silnice není zcela zpevněna po celé své délce. Místy se objevují tzv. „Malbik endar“, tedy místa, kde je asfalt nahrazen šotolinovým povrchem. Obecně to bývá v místech častých sesuvů půdy nebo tam, kde je v zimě nemožné projet díky sněhu. 

Se svými dvěma sty metry je Jökulsárlón druhým nejhlubším jezerem ostrova a osmnáct kilometrů čtverečných rozlohy mu zajišťuje prvenství a pozici největšího jezera na Islandu. Pokud patříte mezi ty, jenž po obvodu silnice č.1 cestují linkovými autobusy, nemusíte mít strach. Autobusy z Reykjavíku do Höfnu tu obvykle zastavují, ale rozhodně není od věci dohodnout se předem s řidičem.

Nemáte-li hluboko do kapsy, pak můžete využít zdejší atrakce, speciálních obojživelných plavidel, která na břehu nabírají skupinky turistů, aby se vzápětí změnila ve výletní lodě plující mezi ledovými krami.  Odradí-li Vás opravdu vysoká cena za projížďku nezoufejte a projděte se podél jezera dozadu směrem k ledovci. Tato procházka je ovšem více časově náročná, než se zdá. Pokud se však rozhodnete nějaký ten čas obětovat, dostanete se k ledu plujícímu na hladině blíž než kdybyste se plavili na palubě vyhlídkového obojživelníka. Díky neustálým pohybům ledových ker se lodi musí plavit v uctivé vzdálenosti. Odtávající kra se může kdykoliv otočit a plavidlo by tak bylo ve velkém ohrožení.

jokulsarlon_01.jpg jokulsarlon_02.jpg jokulsarlon_03.jpg
jokulsarlon_04.jpg
jokulsarlon_05.jpg jokulsarlon_06.jpg
jokulsarlon_08.jpgjokulsarlon_12.jpg jokulsarlon_13.jpg
jokulsarlon_07.jpg
jokulsarlon_10.jpg jokulsarlon_11.jpg 

Foto: Jökulsárlón, Island - TREKY.CZ