Jak cestovat na Island ? Po moři nebo vzduchem ? Každé má své pro a proti.

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Reykjavik_04.jpgKaždý kdo chce navštívit zemi ohně a ledu, která přes své barvami hrající krásy promlouvá do romantických zákoutí lidské duše, se musí rozhodnout hned na počátku. Lodí nebo letadlem ? I když existuje názor klasika, že dostat se na Island můžete jakkoliv ale cestovat pouze lodí, bere na sebe tento článek úkol porovnat oba způsoby.

Island rozhodně není z těch zemí, kde by jste se neobešli bez služeb cestovní kanceláře. Obyvatelstvo je velmi přívětivé a pokud se dokážete naučit několik základních anglických vět nebudete mít problém říct si kdekoliv o cokoliv. Ani s ubytováním není zádrhel. V podstatě si můžete postavit stan kdekoliv pokud zachováte rozumnou míru slušnosti ve smyslu vzdálenosti k obydlím.

A teď už k cestě samotné. Chystali jsme se procestovat Island na dobu přibližně tří týdnů a zjišťovali jsme reálné možnosti jak to udělat co nejlépe a pochopitelně i nejlaciněji. V plánu bylo objet ostrov kolem dokola se zastávkami na zajímavých místech a také jsme chtěli absolvovat čtyřdenní trek v duhových horách kolem Langmannalaugaru.

Předložím následující finanční kalkulaci, ze které jsme vycházeli:

Letecky:

  • Letenka s poplatky vycházela okolo 12.000 Kč (dají se sehnat i levnější lety, nicméně to závisí na akcích leteckých společností a také na termínu)
  • Vzhledem k tomu, že jsme chtěli procestovat celý ostrov, bylo nutné buď půjčit auto, nebo se přepravovat autobusy. Půjčení auta na dva týdny vychází na: 600 euro, což je při současném kurzu něco přes 15.000 Kč. Nicméně je to cena za městskou nákupní tašku, kam bychom se ve čtyřech lidech neposkládali ani náhodou. Čtyřmístný Ford Focus vyjde na 22.000 Kč. Pokud by jste si chtěli půjčit terénní automobil 4x4, cena je rozhodně ještě vyšší a to nepočítám pojistku proti utopení, neboť kdo si půjší jeep, tak obvykle jede do vnitrozemí a tudíž brodí.

Dohromady jsme tedy při čtyřech lidech spočítali celkové náklady na 70.000Kč. Na osobu vychází částka 17.500Kč a to teprve stojíte v Keflavíku na letišti.

Lodí:

  • Lodní dopravu na Island zajišťuje faerská společnost Smyril Line plavidlem Norrona. Je to obrovské osmipatrové plavidlo s velkou ubytovací kapacitou. Vyjíždí z dánského Hanstholmu a s dvou a půl denní zastávkou na Faerských ostrovech Vás doveze do Islandského Seydisfjorduru. Lod vyrazí v sobotu vecer z Dánska a v pondělí ráno Vás vyloží na Faerských ostrovech, odkud si odskočí na dva dny do norského Bergenu pro další cestující. Vy zatím máte čas na prohlídku Faerských ostrovů a to rozhodně stojí za to. Po dvou dnech se nalodíte a přibližně za 24 hodin poté jste na Islandu. Lodní trasa vede severním mořem kolem kolosů ropných plošin a souostroví Shetlandy, kde loď proplouvá mezi ostrovy, takže se rozhodně nenudíte. Náklady na auto + 4 osoby jsou v hlavní sezóně za jednu cestu 18.750 Kč, zpáteční potom zhruba 38.000 Kč.


Pokud připočteme benzín do Dánska, který jsme poměrně přesně odhadli u našeho vozu na 10.000Kč a to si dvoulitrový motor neváhal brát přes 11l/100km, tak jsme celkově na 48.000 Kč. Na osobu vychází náklady na 12.000Kč. Ale ztratíte čyři dny, které budete cestovat lodí. A další dva dny na Faerách, pokud je tedy považujete za ztracené. Já osobně musím říct, že se mi tato svérázná dánská provincie líbila stejně jako Island sám.

Takže tady máte základní fakta, čerpaná z aktuálních ceníků k roku 2008 abyste se mohli sami rozhodnout jakým způsobem případnou cestu provést.

Musím ještě připustit, že mě osobně stála loď o něco více díky duty-free (bezcelnímu) obchodu s alkoholem jímž jsem vydatně zaháněl mořskou nemoc a občasnou nepřízeň počasí.

 

Duhové hory Na cestě k Porsmorku chata Hosskuldsskalli
Krafla_005.jpg
Krafla_008.jpg Krafla_009.jpg

Foto: Island - TREKY.CZ