Island - jak cestovat

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Duhové horyPopularita Islandu po stránce cestovatelské neustále vzrůstá. Díky svému geografickému umístění na spojení tektonických desek je tento ostrov snad nejvíce vulkanicky aktivním na zemi. Nejvyšší sopka Hekla (na jihu ostrova) vybuchla v historii více než šestnáckrát. Island je také jedinou zemí na světě kde si může obyvatelstvo užívat luxusu vytápěných chodníků na ulici.

Island je země nádherných jezer, řek, vodopádů, hor a ledovců. Povrch některých jeho míst je dostlova protkán místy ze kterých vyvěrají horké prameny. Hlavním městem je Reykjavik, kde najdete vysoké budovy vedle klasických dřevěných domků, rozesetých všude po Islandu. A i když občas může působit kosmopolitním dojmem , přesto si ponechává dost ze svého historického dědictví. Je také pověstné svým nočním životem, i když pro leckterého evropana jsou ceny velmi drahé. Obklopené horami v oblasti geotermálních horkých pramenů může pro mnohé představovat lákavý turistický cíl. Přesto pozor ! Jak již bylo řečeno představuje Island jednu z nejdražších zemí v Evropě.

V průběhu léta nabízí Island nepřeberně možností pro cestovatele jako plachtění, turistiku v divočině či pozorování velryb. Zimní výlety na skůtrech kombinované s koupelí v horkých pramenech mezi poli sněhu jsou také velmi nevšedním zážitkem. Průzračně čisté potoky a řeky plné pstruhů a lososů se stávají rájem pro rybáře a přestože tato činnost (a obzvláště v lososovém revíru) je považována přímo za astronomicky drahou a vybavení je nutné před příjezdem desinfikovat, ročně sem přijíždějí desítky turistů právě za tímto účelem. Islanďané si prostě svoji přírodu i způsob života chrání proti okolním vlivům. Snad proto se zdá našinci tato země tak exotická, i když je zde studený vítr tak nemilosrdný.

Po únavném výletu do zaprášeného vnitrozemí ostrova se můžete prakticky v každé malé vesničce vykoupat v prvotřídním termálním bazénu. Bazény vyhřívané horkými prameny jsou tu doslova na každém rohu.

 • Měna - Islandská koruna
 • Časové pásmo Praha – 2 hodiny (GMT 0)
 • Jazyk - Islandština, ale anglicky se domluvíte všude
 • Telefonní předvolba  +354
 • Nouzové číslo 112

Podnebí

Léto na Islandu bývá hodně mírné. Největší teplo je okolo poledne, nicméně teplota uváděná ve stupních vám tu neřekne nic. Musíte zkrátka počítat s všudypřítomným a velmi studeným větrem.

Od konce května do začátku srpna je tu světlo celých 24 hodin. V létě se okolo půlnoci pouze sešeří. Počasí na Islandu se mění velmi rádo a často, přibližně tak každých 15 minut. Pokud budete mít slunečný den, hovořte o štěstí. Sluneční týden je již událost obvykle zapisovaná v místních denících. Průměrná teplota v červenci se pohybuje okolo 12°C, ale přesto to není nic tak hrozného jak by si našinec představoval.

Polární záře se objevuje na podzim a s přicházející zimou.

Co tam vidět

Islandské hlavní město nazývané též 'Smoky Bay' – ‘Zakouřená zátoka’ díky geotermálním pramenům a přírodním gejzírům pod městem. Ty zajišťují čistý a neznečištěný vzduch. Centrum města lze bez problémů projít pěšky. Ikonou města a místem, odkud celé centrum přehlédnete je moderní katedrála Hallgrímskirkja s famózními varhanami. Akustika v hlavní lodi chrámu je prý téměř příslovečná. Pro ty co toho nemají ani po celém dni dost nabízí velký počet nočních barů živé i elektronické produkce a o víkendových dnech zábavu až do rána.

Island je také země, kde je poměrně vysoká promiskuita, takže pokud Vás ihned po vstupu na diskotéku někdo osloví…nedivte se.

Rozhodně nevynechte návštěvu geotermálního koupaliště kousek od hlavního města – “Modré Laguny”. Voda, která roztáčí turbíny geotermální elektrárny blízko hlavního města jde ochlazena zhruba na 35° C do rozsáhlého komplexu bazénů. Zařízení zahrnuje vnitřní a vnější bazén, lávové jeskyně a bílé bahno, které má spolu s horkou vodou bohatou na minerály velmi příznivé účinky na vaši kůži.

Z hlavního města Reykjaviku, výpravy obvykle objíždějí tzv. zlatý kruh zajímavých míst, do kterých patří:

·        Náhorní plošina Pingvellir – toto místo, kde se setkávají dvě tektonické desky - Evropská a Severoamerická, je současně i významným historickým shromaždištěm. Po staletí tu zasedal parlament země a také se zde pořádaly trhy.

·        Dalším v pořadí je Geysir – snad nejznámější gejzír světa podle kterého byly pojmenovány i ostatní gejzíry. Dnes je nečinný, nicméně jeho mladší bratr Strokkur nabízí možnost prohlédnout si sloupce vody stříkající do výšky přes dvacet metrů přibližně každých 10 minut.

·        Okruh ukončuje vodopád Gulfoss – rozdělený na dvě části útesem uprostřed řeky jenom několik mil od Geysiru. Za slunečných dní vytváří tento vodopád neskutečně krásné a plné duhy, které se s přesvědčivou barevnou plností vyjímají na mnoha fotografiích Islandu. Největší dojem své mohutnosti ovšem dělá tento vodopád v zimě, kdy jeho povrch zamrzne. Pohled na vzniklou masu ledu je opravdu majestátní.

Pozorování velryb je mezi návštěvníky Islandu velmi populární aktivita. Čisté a chladné vody Severního Atlantiku jsou ideálním místem pro spatření mnoha druhů velryb. Nejčastějšími návštěvníky jsou plejtváci a keporkaci. Ale není zde výjimkou zahlédnout vorvaně a velryby grónské. Výchozími místy pro pozorování velryb mohou být Keflavík nebo Sandgerði vzdálené zhruba půhodinu jízdy od hlavního města. Na severu ostrova je velrybářskou baštou městečko Húsavík spolu s krásným muzeem velryb a historie velrybářství.

Jak se tam dostat

 • Letecky - Na mezinárodní letiště Keflavik v blízkosti hlavního města Reykjavíku létají pravidelné spoje z Prahy a ostatních evropských měst.
 • Lodí – Loď faerské společnosti Smyril Line vyplouvá každý týden z dánského Hanstholmu a s dvoudenní zastávkou, během které nabere pasažéry v norském Bergenu Vás dopraví na do islandského Seydisfjorduru.

Cestování

 • Autem -  Island nemá žádné železnice a silniční síť je velmi omezená. V celoročním provozu je pouze silnice č.1 vedoucí okolo ostrova. Prašné cesty do vnitrozemí nejsou asfaltové a na mnoha místech jsou brody a terén sjízdný pouze pro vozidla s náhonem 4x4. Právě z tohoto důvodu přijíždí na ostrov každým rokem velký počet uživatelů těchto automobilů.
 • Půjčení auta – je na Islandu velmi drahé a patrně by si jej rozmyslel i brunejský sultán. Pokud chcete zdolat Island autem, přivezte si ho lodí.
 • Cestování okolo ostrova je možné i autobusem. Okružní jízdenky „Reykjavik Tourist Card“ umožňují dopravu všemi autobusy a i vstupy do některých muzeí.
 • Cyklistika je poměrně řídká a lidi s bicyklem jsou tu díky protivětru považováni za opravdové dobrodruhy.

Ubytování
Islandské hotely jsou na vysoké úrovni a jejich škála je bohatá. Od těch nejdražších až po levné hostely. Pro ty, kteří nechtějí tolik utratit za ubytování je tu velký počet kempů (otevřených od června do konce srpna) a v neposlední řadě je možné i volně kempovat v přírodě. Zákon to nezakazuje. Je ovšem vhodné dodržovat rozumnou vzdálenost od místních obydlí, případně se domluvit s pánem domu. Obyvatelstvo je velmi přívětivé a tak Vám určitě ochotně vyhoví.

 

Krafla_001.jpg Krafla_006.jpg jokulsarlon_01.jpg
Hveravellir_01.jpg Brod před Porsmorkem Kemp Emstrur
Duhové hory Travnaté pláně Islandu Ledovcový splaz poblíž Porsmorku

Foto: Island, TREKY.CZ