Islandské koně

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Islandský kůň je pravděpodobně jedna z nejčistších ras zvířat chovaných člověkem. Počet chovaných koní se uvádí kolem 75,000 kusů a přesto, že dnes na ostrově vládnou dopravě terénní vozy s pohonem všech čtyř kol, jsou koně nezbytnou součástí historie Islandu a obyvatelé této krásné země jsou na ně patřičně hrdí.

Historie chovu islandských koní sahá daleko do minulosti. První zmínky se datují již od poloviny 8. století našeho letopočtu, kdy byli koně přivezeni prvními osadníky. Základem pro jedinečné islandské plemeno koní byly chovy ze Skandinávie a Evropy, avšak během přešlých staletí nebyla díky zákazu dánské koruny krev islandských koní křížena. Tento zákaz platí v podstatě až do dnešní doby. Místní obyvatelé vám na otázku o koních potvrdí, že kůň, který jednou opustí Island se už nikdy nesmí vrátit ! Tím je zachována čistota rasy i pro další pokolení.

V některých zemích se nazývají islandskými poníky, díky jejich menší velikosti, nicméně na Islandu je to považováno za řekněme nevhodné (mírně řečeno, pokud hovoříte s chovatelem koní.)

Zvířata jsou považována za velmi chytrá a učenlivá. Jsou také velmi dobře přizpůsobena na nehostinné podmínky v nichž žijí. V zimě jim dorůstá delší hříva a v létě línají. Mají velmi silný instinkt ohledně toho jak a kam došlapovat, rozhodně silnější než jejich jezdci. Obyvatelé Islandu tvrdí, že projížďka na koni je nezbytou součástí návštěvy ostrova.