Výstup na Slavkovský štít (2452 m) ze Starého Smokovce

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Slavkovsky_stit_01Čas: 9 h; Převýšení: 1445 m

I přes poměrně nudný výstup je Slavkovský štít vyhledávanou horou, neboť výstup na něj je poměrně jednoduchý a nabízí doslova ohromující rozhled do všech světových stran. I když po celou dobu prakticky nic kromě doliny pod vámi neuvidíte, nezoufejte. Mohu vám slíbit, že si to nahoře vynahradíte.

Výškový profil trasy:

slavkovsky_stit_profil

Mapa:

slavkovsky_stit_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Slavkovský štít je jedna z hor u kterých celou dobu jdete, aniž byste viděli samotný vrchol. A i když si myslíte, že už je to ono, stále se před vámi vynořují nové a nové skalní špice a svahy. Nicméně se jedná o pravděpodobně nejsnadnější výstup ve Vysokých Tatrách, který zvládne opravdu kdokoliv. Bez obav na něj můžete vyrazit s dětmi, pokud fyzické stoupání zvládnou. 

Cesta na vrchol vede jen jedna a budete se po ní i vracet. Začíná ve Starém Smokovci, ale je dobré si výstup zkrátit o úsek, na kterém jede ze Starého Smokovce zubačka. Ta vás vyveze o několik kilometrů dále na Hrebienok a nastoupá tak za vás několik desítek metrů, které byste jinak museli stoupat po svých. A vzhledem k tomu, že vás dnes ještě dost toho stoupání čeká, tak proč této šance nevyužít. 

Pokud se rozhodnete jet jít z Hrebienku a na něj se dostat zubačkou, zkrátíte si trasu o 2-3 hodiny (počítáme-li výstup i sestup). Celkově se na Slavkovský štít dá vyběhnout s přehledem pod tři hodiny a z něho za dvě. 

Charakteristika:
Technicky nenáročný, ale fyzicky namáhavý výstup, který je poměrně nudný. Už od vyhlídky si budete myslet, že už tam jste a ono pořád nic. Připravte se na to, že budete překonávat 1445 metrů převýšení. Řetězy ani exponované úseky na této trase nenajdete.

Trasa:
Starý Smokovec - Slavkovská vyhlídka - Slavkovský štít (a zpět stejnou cestou, celou dobu po modré turistické značce)

Okruh: Ano (tam i zpět se jde stejnou cestou)

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Starý Smokovec - dostupné autem a úzkokolejkou na trati Poprad - Štrbské pleso.

Celkem do kopce:  6,8 km (50%)

Celkem z kopce: 6,8 km (50%)

Vzdálenost: 13,5 km

Občerstvení:
Všechno si musíte nést s sebou. Po cestě výstupu není žádná horská chata. 

Kdy vyrazit:
Květen - říjen

 

Slavkovsky_stit_02Slavkovsky_stit_03Slavkovsky_stit_04
Slavkovsky_stit_05Slavkovsky_stit_06Slavkovsky_stit_07
Slavkovsky_stit_08Slavkovsky_stit_09Slavkovsky_stit_10