Okruh na Bystré sedlo Mlynickou a Furkotskou dolinou

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

vysne_wahlenbergovo_plesoČas: 8 h; Převýšení: 955m

Fyzicky náročná celodenní túra. V závěrečním výstupu do Bystrého sedla (Bystré lávky) vás čeá úsek jištěný řetězy. Trasa je pouze jednosměrná, takže se jí nepokoušejte absolvovat opačně, než je tu popsáno. Pokud je chladné jaro, můžete tu také očekávat i sněhová pole, nicméně mačky ani jinou výbavu, kromě dobrých pohor ru rozhodně potřebovat nebudete.

Trasu začneme u Štrbského plesa. Žlutá značka nás od rozcestníku povede nejprve po asfaltové silničce až k ústí Mlynické doliny. Poté zamíříme k vodopádu Skok. Vodopád, jehož průtok kolísá od mezi 50-800 litry za sekundu, je nejmohutnější na jaře, během tání ledů, působivě spadá z výšky 25-ti metrů.

Poté budeme pokračovat dál po žluté Mlynickou dolinou. Kousek pod Capím plesem začíná nejtěžší úsek dnešní trasy, odkud začneme stoupat serpentinami do Bystré lávky. Exponovaná místa jsou zajištěna řetězy a právě zde můžete narazit již na zmiňovaná sněhová pole.

Z Bystré lávky začneme prudce sestupovat k Vyšnému Wahlenbergovu jezeru, jednomu z nejvýše položených ples na Slovensku, které je téměř celý rok pokryté ledem. Na další cestě nás čeká ještě jeho níže položený sourozenec, Nžné Wahlenbergovo pleso, kam sestoupíme po dalších pár metrech. Poté nás čeká dlouhý sestup Furkotskou dolinou ozdobenou rozeklanými štíty.

U rozcestníku Furkotská dolina odbočíme na modrou k Chatě pod SoliskomPokud máte pocit, že už to dnes stačilo, můžete využít lanovky zpět od chaty do sportovního areálu na Štrbském plese. Ušetříte si tak sestup. A získaný čas můžete investovat například do výstupu na nedaleký vrchol Predné Solisko. Od chaty je to opravdu jen kousek.

Ti zmužilejší, kdo se rozhodli pokračovat pěšky v sestupu, budou následovat modrou, která je od chaty dovede zpět ke Štrbskému plesu.

Výškový profil trasy:

furkotska_mlynicka_dolina_profil

Mapa:

furkotska_mlynicka_dolina_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Fyzicky namáhavá trasa, některá místa zajištěna řetězy, sněhová pole se tu mohou nacházet i v létě, nicméně žádné speciální vybavení nebudete potřebovat.

Trasa:
Štrbské pleso - Mlynická dolina - Bystré sedlo - Furkotská dolina - Štrbské pleso

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Na Štrbské pleso se snadno dostanete autem, zubačkou nebo autobusem.

Celkem do kopce:  7 km

Celkem z kopce: 7 km

Vzdálenost: 15 km

Občerstvení:
Pouze na chatě pod Soliskom, na kterou narazíte při zpáteční cestě.

Kdy vyrazit:
Květen - říjen

Podrobný rozpis trasy:
Štrbské pleso - Mlynická dolina - Bystré sedlo  .... po žluté
Bystré sedlo - Furkotská dolina ........................... po žluté
Furtkotská dolina - Chata pod Soliskom ............... po modré
Chata pod Soliskom - Štrbské pleso......................po modré