Na Teryho chatu ze Skalnatého plesa

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

teryho_chataČas: 7-8 h; Převýšení: 1160 m

Teryho chata je ve Vysokých Tatrách pojem asi jako Poštovna na Sněžce v Krkonoších. Kdo tam nebyl, jakoby prostě neexistoval. Proto budete možná mít při výstupu k ní pocit, že jste se ocitli na turistické dálnici D1. Ale nic naplat, pokud se sem chcete podívat budete muset tenhle václavák absolvovat a nebo si vybrat nějaké hluché období.

Trasu začneme i zakončíme v Tatranské Lomnici. Skutečná túra ovšem začíná na Skalnatém plese, odkud na "Terynu" vyrazíme. Abychom ušetřili drahocenný čas, použijeme protentokrát lanovku, která nás z Tatraské Lomnice na Skalnaté pleso dopraví. Pokud jste se právě ušklíbli a jste rozhodnutí jít z Lomnice na Skalnaté pleso po svých, ještě to zvažte. bude vám to trvat zhruba tři hodiny.

Ať už jste se na Skalnaté pleso dostali jakkoliv, odsud vyrazíme po červené Tatranské magistrále směrem na Zámkovského chatu. Tady začíná pověstný chodník, který k "Teryně" vede. Ještě chvíli se budeme prodírat klečí a po klikaté stezce začneme počítat výškové metry.

Od Teryho chaty budeme k Zámkovského chatě sestupovat stejnou cestou, tedy po zelené. U Zámkovského chaty přejdeme opět na červenou a budeme pokračovat dál po Tatranské magistrále, pryč od Skalnatého plesa.

Po zhruba kilometru a půl, na rozcestníku Starolesnianská poľana, se budete muset rozhodnout, jestli chcete pokračovat dál pěšky po modré do Tatranské Lomnice, nebo si opět cestu o něco zkrátit použitím další lanovky. Ta jede z Hrebienku (budete pokračovat dál pár set metrů po červené) do Starého Smokovce, odkud se do Lomnice můžete dostat použitím např. vlaku. Počítejte s tím, že pokud si ulehčíte cestu oběma lanovkami, dost to ovšem půjde do peněz.

Pokud se rozhodnete jít pěšky, odbočte tu z červené na modrou a ta vás dovede přes Vodopády Studeného potoka dolů do Tatranské Lomnice.

Výškový profil trasy:

teryho chata_profil

Mapa:

teryho chata_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Jednoduchá horská tůra, náročnější je pouze výstup na Teryho chatu.

Trasa:
Tatranská Lomnice (lanovkou na) - Skalnaté pleso - Lomnická vyhlídka - Zámkovského chata - Teryho chata - Zámkovského chata - Vodopády Studeného potoka - Tatranská Lomnice

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Tatranské Lomnice se pohodově dostaneme autem, autobusem i vlakem. Z Lomnice jede lanovka ke Skalnatému plesu, odkud naše pěší trasa začíná.

Celkem do kopce:  4.15 km (24 %)

Celkem z kopce: 12.79 km (75 %)

Vzdálenost: 17 km

Občerstvení:
Po cestě je hned několik možností: Skalnaté pleso, Zámkovského chata a Teryho chata

Kdy vyrazit:
Květen - Říjen

Podrobný rozpis trasy:
Skalnaté pleso - Lomnická vyhliadka - Zamkovského chata .... po červené
Zamkovského chata - Téryho chata - Zamkovského chata ....... po zelené
Zamkovského chata -  Starolesnianská poľana ....................... po červené
Starolesnianská poľana - Vodopády Studeného potoka - Tatranská Lomnica ... po modré