Střekov - hrad na skále, který střeží Ústí

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

Strekov_04Na stometrové černé skále, vystupující přímo z hladiny řeky Labe, najdete romantický a majestátní hrad Střekov. Jeho bohatá historie je navíc okořeněna spoustou historek, bájí a zkazek, které se o hradu za staletí nahromadily převážně díky lidské fantazii a obrazutvornosti. Některým z Vás bude stačit pouze vystoupat na hrad přímo z města, ale ostatním nabídneme šestnáct kilometrů dlouhý výlet do nitra kopcovité krajiny Středohoří

Vyrazíme z Ústí nad Labem, Střekova. Poté vystoupáme na samotný hrad a po jeho prohlídce budeme po červené pokračovat dál až do Němčí. Druhá polovina trasy povede podél kaskád potoka v Průčelské rokli a skončí v Brné, odkud se můžete autobusem MHD vrátit zpět do Ústí, nebo po zelené pokračovat až k výchozímu bodu. Použijete-li MHD, bude trasa měřit zhruba 12 km.

Střekov
Pevnost, která sloužila v první řadě pro výběr cla a kontrolu obchodní stezky, byla založena v roce 1319, na příkaz krále Jana Lucemburského. Poté vystřídal několik majitelů, až skončil ve vlastnictví Lobkowiczů. Hrad se octl mnohokrát v nepřátelské palbě, o čemž svědčí šest dělových koulí, zarytých do skalní stěny, které můžete spatřit z nádvoří. Ty připomínají rok 1757, kdy k hradu přitáhl slavný generál Laudon.

Dejte si však pozor, abyste se zde nevyskytovali za temných deštivých nocí. Po skaliskách se vzhůru snaží vylézt duch dcery hradního pána, která se zamilovala do podkoního. Otec však jejich lásce nepřál a jejího milého nechal vyhladovět k smrti v hradním vězení. Dívka bez něho nemohla žít, a tak se prý zabila skokem ze skály.

Průčelská rokle
Zhruba tříkilometrová skalnatá rokle, mezi obcemi Němčí a Brná. Stejnojmenný potok pramení u Němčí, překonává bezmála 500 výškových metrů a tvoří malebné kaskády.

Výškový profil trasy:

strekov_usti_profil

Mapa:

strekov_usti_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Výstup od hradu až na vrchol Vysokého Ostrého bude pěkně perný a řádně se zpotíte. Počítejte s fyzicky namáhavou trasou.

Trasa:
Ústí / Střekov  - hrad Střekov - Němčí - Průčelská rokle - Brná - Ústí / Střekov

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Ústí n. Labem, Střekov je železniční zastávka, kam se dostanete ústeckou MHD.

Čas: 6 h (bez prohlídky hradu)

Převýšení: 506 m

Vzdálenost: 16 km

Občerstvení:
Ústí nad Labem, restaurace a cukrárna na hradě Střekov, Brná

Kdy vyrazit:
Hrad je uzavřen od listopadu, do konce března

Rezervace a poplatky:
Platí se vstupné na hrad

Podrobný rozpis trasy:
Ústí / Střekov (žel. st) -  hrad Střekov - Pod Vys. Ostrým .... po červené
Pod Vysokým Ostrým - Vysoký Ostrý (odb. na vrchol ) ........ po zelené
Pod Vysokým Ostrým - Němčí ............................................... po červené
Němčí - Průčelská rokle - Brná (MHD) - Ústí / Střekov (žel. st) .. po zelené

 

Strekov_01 Strekov_02 Strekov_03

Foto: Hrad Střekov - TREKY.CZ