Kamenné moře na Plešivci - výlet na odpoledne

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Kamenné moře na vrcholu PlešivcePokaždé, když projíždím po teplické dálnici směr Ústí nad Labem, tak se značným zalíbením obhlížím z okna auta okolní kopce zajímavých tvarů. Na vrcholu mnoha z nich stojí více či méně zachovalé zříceniny, které jim propůjčují tajemný závoj z dávných dob, kdy řinčení zbroje a klapot koňských kopyt rozhodovalo o osudech národů.

České Středohoří je Chráněnou krajinnou oblastí s rozlohou 1063 čtverečních kilometrů a rozprostírá se na obou březích dolního toku řeky Labe. Kopce mají charakteristický kuželovitý tvar, který je výsledkem vulkanické činnosti v třetihorách. Tato oblast je velmi bohatá na čedič a znělec a právě tyto horniny byly po tisíciletí vytlačovány sopečnou činností na povrch a utvořily tak sopkám podobné vrcholy, kterými se dnes tato oblast pyšní.

Jedním z nejzajímavějších míst Českého Středohoří je neoddiskutovatelně vrchol Plešivce (509 m). Přestože větší část Plešivce pokrývá smíšený les, na jižním svahu se rozprostírá velké suťové pole. Sutě můžeme najít i na severozápadním a západním svahu hory, kde můžeme až do léta najít tzv. "ledové jámy", ve kterých se drží velmi dlouho sníh. Pod vrcholem Plešivce najdete i Ledovou studánku se stálou teplotou vody 5-7°C. Při sestupu z vrcholu je ve svahu kopce ještě kaple Jana Křtitele postavená v barokním slohu.  

Počátečním bodem dnešního okruhu je vesnice Sebuzín, odkud začneme hned od řeky stoupat po modré turistické značce. Cesta vede povětšinou po lesních nebo polních cestách po úbočí kopců. Místy nabízí výhledy na "sopkovité" vrcholy rozprostřené v okolní krajině. Po zhruba dvou hodinách stojíte na vrcholu hory a pod vámi se rozprostírá široké kamenné moře, po kterém vede výhledová stezka. Turistická modrá poté pokračuje dolů ke kapli Sv. Jana a pár set metrů za ní odbočíte na žlutou, která vás dovede do vsi Hlinná, kde se napojíme na návratovou zelenou značku.

Charakteristika:
Místy poměrně prudké stoupání na Plešivec, jinak nikterak obtížné.

Trasa:
Sebuzín - Kostelní sedlo - Plešivec - Hlinná - Pod Varhoštěm - Sebuzín

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Sebuzína jezdí pravidelný vlakový spoj z Litoměřic. Pokud přijedete autem, pak
přímo u hlavní silnice je velké parkoviště u kterého stojí turistický rozcestník - začátek trasy.

Čas: 4 h

Převýšení: 350 m

Vzdálenost: cca 14 km

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rozpis trasy:
1. Sebuzín - Plešivec (po modré)
2. Plešivec - Hlinná (po žluté)
3. Hlinná - Sebuzín (po zelené)

 

Cestou na Plešivec Výhled do Českého Středohoří Kamenné moře na vrcholu Plešivce
Kamenné moře na vrcholu Plešivce Kaple Sv. Jana na úbočí Plešivce Kamenné moře na vrcholu Plešivce