Kudy na Milešovku - horu s nejkrásnějším výhledem v Česku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Výhled do Českého StředohoříMilešovka je se svými 837-mi metry nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Na jejím vrcholu najdete rozhlednu spolu s budovou meteorologické observatoře. Výhled z vrcholu Milešovky je označován jako nejkrásnější výhled v Čechách vůbec a i německý cestovatel Alexander von Humbolt jej ocenil natolik, že jej prohlásil za třetí nejkrásnější výhled na světě. Ale výhled není jediný primát, který Milešovka drží. Je to současně i vrchol s nejvyšší průměrnou rychlostí větru u nás. Královna středohoří, je tedy pěkně větrná a nezapomeňte se tedy pořádně obléct.

Turistický ruch v okolí Milešovky se datuje již do počátku 19. století, kdy tu byla postavena první turistická útulna, původně byla postavena z větví a chvojí, která sloužila pro přespání. Tehdejší majitel hostince z Milešova tu prodával občerstvení ušlým turistům, kteří dorazili na vrchol. O dalších 80 let později, na počátku 20. století zde byla postavena budova observatoře spolu s rozhlednou. Stala se tak nejstarší podobnou stavbou v Česku. Po okupaci sovětskými vojsky byla observatoř prohlášena za vojenský objekt a turistům byl na Milešovku vstup zakázán.

Dnes je Milešovka i rozhledna turistům přístupná a kochat se nejkrásnějším výhledem může každý, kdo si dá trochu té práce a vyšplhá nahoru. A co vás za odměnu čeká ? Výhledy na okolní kuželovité vrcholy Českého středohoří jsou samozřejmostí, ale budete-li mít jen trochu štěstí na viditelnost, není odsud problém zahlédnout Krkonoše, Ještěd, nebo vzdálenou mlžnou Šumavu.

A kudy na Milešovku ?

Možností je hned několik, takže si můžete vybrat podle nálady i podle kondice.

Po červené turistické trase z Milešova:
Vzdálenost: 3km
Převýšení: 457m
Čas výstupu:
1 - 2 h

Překonat na třech kilometrech vzdálenosti půl kilometru převýšení, to už je něco. Čas na trase záleží čistě na tom, jak rychle půjdete.

Po červené turistické trase z vesnice Bílka:
Vzdálenost:
2,5km
Převýšení: 330m
Čas výstupu: 1-1,5 h

Tato trasa vede z opačné strany, než ta předchozí a nastoupáte tak o něco méně.

Po modré z Černčic:
Vzdálenost: 2,8km
Převýšení: 350m
Čas výstupu: 1-1,5 h

Z obce Černčice nás povede nejprve modrá značka na rozcestí "Pod Milešovkou", poté se spojí s červenou, která vede z Bílky a dojde s námi až na vrchol.

Po modré z Velemína:
Vzdálenost: 5 km
Převýšení: 544 m
Čas výstupu:
2-2,5 h

Cesta dlouhá, zato náročná, tak by se dala označit tato varianta, která nejprve stoupá na Dubínský vrch a poté pokračuje na Milešovku. Nenechte se ovšem zmást, do kopce půjdete pořád.


Milesovka_06.jpgMilešovkaMilešovka
Výhled z MilešovkyVýhled z MilešovkyVýhled z Milešovky
Výhled z MilešovkyVýhled z MilešovkyVýhled z Milešovky
Výhled z MilešovkyVýhled z MilešovkyVýhled z Milešovky