Šaunštejn - krátký výlet na hrad v Českém Švýcarsku, který obývali loupežníci

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Saunstejn_07.jpg"Loupežnický" hrad Šaunštejn leží v lese poblíž Jetřichovických stěn, u obce Vysoká Lípa. Vrcholy skalních bloků, na kterých hrad leží nabízí opravdu krásný výhled do krajiny Českého Švýcarska, ale není to zadarmo. Vyšplhat na horní plošinu hradu není ale nic pro klaustrofobiky a pro ty z vás, kteří mají závratě pokaždé, když se podívají ze žebříku dolů pod sebe.

Hrad byl postaven na mohutné pískovcové skále ve 14. století, aby chránil obchodní stezku vedoucí ze Saska do Čech. V první polovině 15. století byl dvakrát obléhán, ale pokaždé neúspěšně. Po skončení husitských válek ztratil svůj strategický význam a zůstal opuštěn, až do třicetileté války, kdy se na něm usadili loupežníci a zběhové Švédů.

Dnes tu zbyly jen dutiny vyhloubené do skály, ale i přesto stojí Šaunštejn za návštěvu. Výstup na horní plošinu hrady, která je zhruba 70 metrů dlouhá a 15 metrů široká, budete muset ovšem absolvovat úzkými skalními průchody po strmých schodech, které spíš připomínají žebřík.  

Horní plošina hradu je tvořena několika vysokými pískovcovými bloky, které se tyčí vysoko nad špičkami okolních smrků. Skalní bloky jsou navzájem spojeny kovovými můstky, které vedou k jednotlivým vyhlídkovým místům, chráněných zábradlím.

Jak se tam dostat:
Nejkratší cesta (necelý 1km jedním směrem / tedy z vesnice na hrad) je z obce Vysoká Lípa, odkud k vede žlutá turistická značka až k rozcestníku "Pod Šaunštejnem". Odsud je to už jen pár desítek metrů po červené značce přímo k ústí  soutěsky, která tvoří vstupní bránu do hradu. Zpět půjdete do Vysoké Lípy stejnou cestou. 

Pokud jedete autem, pak se do Vysoké Lípy dostanete po silnici, vedoucí z Hřenska přes Mezní Louku. Do Vysoké Lípy se dostanete také autobusem z Děčína. 

Poplatky:
Vstup na hrad je zdarma. 

 

Saunstejn_01.jpg Saunstejn_02.jpgSaunstejn_04.jpg Saunstejn_10.jpg

Saunstejn_05.jpg Saunstejn_06.jpg Saunstejn_08.jpg

Foto: Hrad Šaunštejn - TREKY.CZ