Českosaské švýcarsko - obejděte nejkrásnější místa během jednodenního výletu.

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pravčická bránaTato zhruba patnáctikilometrová trasa má opravdu co nabídnout. Uvidíte jeden z největších skalních útvarů kontinentu - Pravčickou Bránu, a část trasy absolvujete na pramicích s převozníky, neboť vedou soutěskami, do kterých jinak, než po vodní hladině, není přístup. Českosaské Švýcarsko nabízí krásy, které byste jinde jen těžko hledali.

Území dnešního Českosaského Švýcarska bylo před milióny let dnem mělkého moře, na jehož dně se usazovaly písky, které sem zanesly řeky a potoky, které do něho ústily. Po ústupu moře po něm zůstaly úchvatné pískovcové skály a skalnaté útvary, na kterých dále pracovala eroze. Právě proto nám dnes může Českosaské Švýcarsko nabídnout bezpočetné možnosti turistiky v roklích a soutěskách, skalních městech a stolových horách.

Největší atrakcí je bezesporu Pravčická Brána. Skalní oblouk o úctyhodných rozměrech, výšce 21 metrů a rozpětím oblouku přes 26 m, je největší přirozenou skalní bránou v Evropě.

Charakteristika:
Jednoduchá a nenáročná procházka po turistických trasách, terén se mírně vlní.

Trasa:
Hřensko - Tři prameny - Pravčická brána  - Mezní Louka - Nad soutěskami - Divoká soutěska - Tichá soutěska - Hřensko

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Hřenska jezdí několik autobusů denně z Děčína. V letní sezóně lze využít i lodní dopravu (opět z Děčína). Pokud pojedete autem, pak zhruba 300m od vstupu do soutěsek je velké parkoviště.

Čas: 5 h

Vzdálenost:
15 km

Kdy vyrazit:
Do Českosaského Švýcarska můžete vyrazit kdykoliv, ale tuto trasu je možné absolvovat jen pokud funguje lodní doprava v Divoké a Edmundově soutěsce. Bližší informace o přepravě lodicemi získáte na http://www.hrensko.cz

Rezervace a poplatky:
Díky proslulosti tohoto kraje a značné přítomnosti našich německých sousedů tu budete platit téměř za všechno. Parkováním počínaje, přes vstup na vyhlídky na Pravčickou bránu a poplatky za převoz soutěskami konče. Pro čtyřčlenou rodinu to může činit nezanedbatelnou sumu.

Rozpis trasy:
1. Hřensko - Tři prameny - Pravčická brána  - Mezní Louka (po červené značce)
2. Mezní Louka - Ke strži (po modré)
3. Ke strži - Divoká soutěska - Tichá soutěska - Hřensko (po žluté) (na tomto úseku budete absolvovat dvě plavby na lodicích Tichou a Divokou Soutěsku)

Ceske_Svycarsko_10.jpg Hřensko Pohled do skal Českého Švýcarska
Pohled do skal Českého Švýcarska
Pravčická brána Soutěskami Hřenska Soutěskami Hřenska 
Českosaským Švýcarskem
Soutěskami hřenska na loďkách Soutěskami hřenska na loďkách