Českosaské Švýcarsko - 10 nejkrásnějších míst

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Pravčická bránaAčkoliv jsem sám odpůrcem "takzvaných" hitparád přídrodních divů a krás, musím přiznat, že na některých z nich opravdu něco je. No představte si to, pojedete dejme tomu do Číny, za kopcem bude Velká čínská zeď a vy tam nepůjdete jenom proto, že tam chodí davy jiných turistů. Možná přesvědčíte sami sebe, že je to ten správný krok, ale jen do té doby, než se vás někdo zeptá jestli jste to viděli. Vysvětlujte mu, proč jste tam nebyli.

Naštěstí neleží Českosaské Švýcarsko tak daleko, abychom si tam nemohli zajet několikrát za život, a proto se můžete podívat na ta nejznámější místa a klidně se podívat i do okolních skalních roklí, kam průvody turistů nikdy nezavítají. Ale pro případ, že se tam teprve chystáte a chtěli byste poznat ta nejkrásnější místa, přečtěte si následující hitparádu těch nej deseti divů v tomto překrásném kraji.

Nezapomeňme také, že tuto oblast dělí česko-německá hranice a i na druhé straně existují skalní divy, které bychom rozhodně neměli vynechat.

Takže jaká vlastně je ta slavná desítka Českosaského Švýcarska ?

České Švýcarsko (Česká strana)

1. Pravčická brána
Tak tohle je naprostá nutnost, kterou nesmíte minout i kdyby jste měli vynechat všechno ostatní. Pravčická brána je rozhodně jeden z nejkrásnějších a nejdivutvornějších skalních útvarů Evropy. šestnáct metrů vysoký skalní oblouk je téměř třicet metrů dlouhý a z okna uvnitř je výhled daleko do kraje. Pokud budete mít sílu pokračovat ve výstupu dál na skalní vyhlídky, nabídne vám tato tras

2. Jetřichovické vyhlídky
Přes tři nejkrásnější vyhlídky vás provede tříhodinový pěší okruh, který začíná i končí v obci Jetřichovice.
- Mariina vyhlídka je orlím hnízdem, které bylo postaveno na špici skalní ostruhy. Tady je opravdu těžké nepřemýšlet jako ptáci.
- Vilemínina stěna - budete muset překonat závrať a po dřevěném můstku přejít přes propast na jeden ze skalních vrcholů
- Rudolfův kámen - jež je nejvyšší ze všech vyhlídek a kam budete stoupat po kamenných schodech.

3. Kyjovské údolí
Překrásné zelené údolí, kterým protéká říčka Křinice, sevřená skálami a prudkými stráněmi. Původně prý stezka sloužila loupeživým rytířům, dnes se po ní bez obav můžete vypravit i vy a projít tak část Koglerovy stezky, 23 km dlouhého okruhu, který vede z Krásné Lípy.

4. Soutěsky Kamenice
Vydejte se z Hřenska, obce sevřené do náruče hlubokých skal, proti proudu říčky Kamenice. Ta vás po několika stech metrech zavede ke dvěma úchvatným soutěskám - Edmundově a Divoké. Strmé skalní stěny tu tvoří břehy vodní hladiny a jediným způsobem, jak si obě soutěsky prohlédnout je použití převozních pramic. Zatímco bude převozník odstrkovat loď dlouhým bidlem ode dna, bude vám nepochybně vyprávět o nejrůznějších skalních útvarech, které se tu nacházejí.

5. Dolský Mlýn
Romantická zřícenina starého mlýna, uprostřed malebného údolí. První historické zmínky o mlýně pocházejí už z roku 1515. Mlýn se proslavil i na stříbrném plátně a to v pohádce "Pyšná princezna". Spanilá princezna Krasomila z Půlnočního království tu mlela mouku do boku svého vyvoleného krále Miroslava.

6. Zámek v Děčíně
Dominanta města, která se tyčí na skále nad městem. Zámek byl majetkem rodu Thunů.

Saské Švýcarsko (Německá strana)

7. Bastei
Skupina kamenných věží, jež slouží jako základ pro fantastický kamenný most, který nezapomenutelným způsobem propojuje stavební umění člověka a přírody. Byl vybudován v roce 1851 jako první stavba v Evropě výhradně určená pro účely turistiky.

8. Pevnost Königstein
Nedobytná pevnost, jež se tyčí na jedné ze stolových hor Saského Švýcarska ve výšce 361 metrů. Její obvodové hradby měří 2,2 km a můžete je projít po celé délce. Na každém kroku se vám budou otevírat pohledy do okolní krajiny.

9. Saské stolové hory
Zirkelstein, Lilienstein, Grosse Zschirnstein, Gohrisch. Kamenné hrady nebo stoly bohů. Podle dřívějších tradic prý také zkamenělé hřbety jurských ještěrů - dinosaurů.

10. Malerweg
Malířská stezka (Malerweg) vede v oblasti Labských pískovců a měří celkem 112 km. Po jejích stopách se vydávali nejrůznější umělci, aby načerpali inspiraci z bizardních tvarů skal, divokých skalních roklí a stolových hor s dechberoucími výhledy do okolního kraje. Okruh začíná i končí v Pirně, ale pokud nechcete jít celou jeho trasu, nezoufejte. I jeho jednotlivé části jsou velmi krásné.

Pohled do skal Českého Švýcarska Soutěskami Hřenska