Reportáž z extrémního závodu tříčlenných štafet ve skiareálu Zadní Telnice 2011

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Běžecké lyžování - ostatní museli jít po svýchDílem naprosté náhody jsem se připletl k prvnímu ročníku velmi neobvyklého štafetového závodu, jehož kombinace sportů pro mne do té doby byla unikátní. Závod se konal 29. ledna 2011 v lyžařském areálu Zadní Telnice, o které jsem do té doby neměl ani tušení. O to milejší však bylo překvapení z krásného zasněženého údolíčka nedaleko Ústí nad Labem, kde se celá akce konala. Celý dojem byl ještě umocněn modrou oblohou a slunečným počasím, jež se rozhodlo celý den doprovázet.

Jak jsem již poznamenal, bylo složení štafety velmi neobvyklé a tím rozhodně zajímavé a to nejen pro soutěžící týmy. Závodily jak mužské týmy, tak trojice smíšené

Každý závodník tříčlenného týmu musel absolvovat právě jednu disciplínu z následujících tří. Závod začínal obřím slalomem na sjezdovce v Zadní Telnici. Každý ze sjezdařů absolvoval tři kola, z nichž se započítávaly dvě nejlepší.

Po vyhodnocení první disciplíny vybíhal na 10-ti kilometrovou trasu volnou technikou běžkař. Intervaly mezi starty jednotlivých běžkařů se počítaly podle času, který zajel závodník v obřím slalomu. Co vteřina ve slalomu, to půl minuty do startu běžkaře. Vzhledem k tomu, že prvních několik set metrů vedlo zprudka nahoru po sjezdovce, smazávaly se rozdíly mezi týmy velmi rychle.

Poslední disciplínou byl snowkiting, tedy jízda za drakem na lyžích nebo snowboardu. Běžkař klasickým štafetovým plácnutím odstartoval snowkitera, jehož úkolem bylo objet vzdálené vrtule větrných mlýnů na pláni u Adolfova. Po dojetí si kiter odepnul padák a po sjezdovce dojel zpět do cíle na úpatí sjezdovky v Zadní Telnici.

Celá akce se nesla v duchu fair play a nicméně i přes velmi pohodovou atmosféru se pár černých ovcí našlo. Jde ovšem stále o nadšený a amatérský sport, a celá akce se tedy odbyla několika větami u piva na večerní afterparty, která byla mimochodem velmi podařená. Věřím, že si závodníci i pořadatelé odnesli cenné zkušenosti do druhého ročníku soutěže, který se, jak pevně doufám, bude za hojné účasti opět v příštím roce konat zde v Zadní Telnici.

 

Obří slalom Obří slalom Obří slalom Obří slalom
Obří slalom
Obří slalom Obří slalom Obří slalom
Trať obřího slalomu
Svah v Zadní Telnici Start i cíl závodu Diváci na startu Běžecké lyžování - ti nejlepší dokázali sjezdovku vybruslit
Běžecké lyžování - ti nejlepší dokázali sjezdovku vybruslit
Běžecké lyžování Běžecké lyžování
Běžecké lyžování
Na pláních za Adolfovem Na pláních za Adolfovem Stanoviště snowkitingu
Stanoviště snowkitingu
Snowkiting Snowkiting Snowkiting
Snowkiting