TransRockies - tak trochu jiná cyklistika

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

TransRockies, často označovaný médii jako “nejdrsnější a nejnáročnější cyklistický závod na světě“ si svou pověst rozhodně zaslouží. Neuvěřitelně strmé výstupy, nemilosrdné počasí nebo nekonečné dny v bahnitém terénu jsou charakteristikou podmínek závodu. S tím vším se musí během sedmi dní poprat dvojice závodníků na horských kolech.

Plných 600 kilometrů rozdělených do sedmi etap v civilizací nedotčené divočině provincie Britské Kolumbie v Kanadě je výzvou i pro ty nejzkušenější a nejpřipravenější. Vyzyvatelé Skalistých hor překonávají denní etapy dlouhé bezmála 115 kilometrů s převýšením dosahujícím až 2300 výškových metrů. Právě díky rozdílům v nadmořské výšce se závodníci musí připravit i na obrovské teplotní rozdíly během jediného dne.

Tratě šplhají na hřebeny ve výškách 4000 metrů s teplotou okolo bodu mrazu a následný sjezd do údolí nastavuje teplotní rozdíl na neuvěřitelných 30°C. Brody v ledových řekách střídají sjezdy na samé hranici sjízdnosti. Extrémní podmínky závodu tak dávají vzniknout častým úrazům, vyčerpání z extrémního horka či podchlazení. Vše se děje v divočině vzdálené hodiny jízdy terénními auty. Nejenom fyzická připravenost jednotlivých týmů, ale i technika a zkušenosti rozhodují o těch kteří závod dokončí.

Adrenalinové záběry z průběhu závodu jsou přenášeny pomocí mobilních kamer, jejichž posádky se pohybují po trase závodu na terénních motocyklech. Dokáží tak zprostředkovat i záběry těch nejobtížnějších úseků, sjezdů a skoků. Pokud odkloní kameru o několik metrů od stezky, často sotva široké na řidítka, můžete zahlédnout medvěda nebo pumu, obávané obyvatele těchto hor. V pravidelných časových intervalech přelétává krizové úseky helikoptéra a zvířata plaší. Historie závodu zaznamenala i několik tragických zvířecích útoků na závodníky.

Po skončení jednotlivých etap jsou členové každého týmu podrobeni lékařským testům zkoumajícím jejich schopnost pokračovat v příštích dnech. A ani po úspěšném zakončení dne závod nekončí. Rehabilitaci po tak náročném výkonu musíte zvládnout v provizorně zřízeném stanovém táboře. Nezapomeňte, jste v divočině.

Co dodat. V TransRockies ti nejlepší závod dokončí a jen opravdu ti nejlepší z nejlepších vyhrávají !

Více o závodu i jeho průběhu se můžete dočíst na www.transrockies.com.