Jak fotit na cestách - Téma

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Vitezna_10.jpgZkusili jste někdy fotografovat nějaký předmět nebo člověka opakovaně na střídajících se místech? Pokud ano, pak jste možná nevědomky vytvořili tématickou sérii. Téma, tedy něco co je na všech fotografiích série společné, propojuje snímky, které jsou nafocené v jiných místech, jiných časech nebo jiných prostředích. 

"Ale jak to souvisí s mojí dovolenou, nebo s mými cestami?" ptáte se teď pravděpodobně sami sebe. Jednoduše a hned vám to dokážu. Všimli jste si někdy, že dobrá kniha nebo film, obsahují vedle hlavní dějové linie ještě linie vedlejší. Ty podtrhují hlavní příběh, nebo na něj nahlížejí z jiných úhlů nebo hledisek. 

A představte si teď sadu snímků z vaší poslední dovolené. Hlavní roli tam bezesporu hrajete vy, vaše přítelkyně, nebo rodina. A právě vedlejší rozměr vaší prezentaci dodá téma, které bude spojovat místa, která jste navštívili. Co vy na to?

Můj bratr se velmi rád nechává fotografovat v různě nesmyslných pózách a tato vlastnost mi umožnila vytvořit sérii nazvanou "Vítězná", která shromažďuje fotografie z různých zemí během několika let. I když fotografuji člověka, který by v podstatě mohl hrát hlavní roli, tento postoj sám o sobě vzbouzí dotazy lidí, kteří se na moje snímky dívají. A to je právě to, co chceme dosáhnout ne? Aby se naše rodina zajímala o jednotlivé záběry a neusínala při desáté fotografii. 

Vítězná 

Vitezna_01.jpg Vitezna_03.jpg Vitezna_05.jpg
Vitezna_02.jpg Vitezna_04.jpg Vitezna_06.jpg
Vitezna_07.jpg Vitezna_08.jpg Vitezna_11.jpg

Téma vám také pomůže zaměřit se na věci, které obvykle přehlížíte nebo je nepovažujete za důležité. Díky tomu se například můžete dozvědět i více o lidech, kteří v dané zemi žijí. 

Jedním z oblíbených témat je fotografování oken. I když se to na první pohled nezdá, nebo to vás nenapadne, okno je venkovním odrazem příbytku, který leží za ním. Podle okna dokážete o obyvateli poznat více, než by se na první pohled zdálo. Že ne? Jen mne to nechte vyjmenovat a uvidíte, jestli vás přesvědčím. 

Podle okna lze poznat, jestli je byt obydlený nebo ne, jestli je jeho majitel pořádný, nebo bordelář, v kolik rání vstává a v kolik chodí večer spát, jestli má rád květiny, nebo jestli je vášnivý kuřák a podobně. Následující sérii oken jsem nafotil během posledních několika let v různých částech světa. Posuďte sami, jestli má cenu věnovat tématům pozornost nebo ne.

Okna

Okna_05.jpg Okna_06.jpg Okna_07.jpg
Okna_09.jpg Okna_11.jpg Okna_13.jpg
Okna_17.jpg Okna_18.jpg Okna_04.jpg
Okna_01.jpg Okna_12.jpg Okna_14.jpg Okna_15.jpg Okna_16.jpg Okna_20.jpg