Jak fotit na cestách - linie

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Co takhle vyfotit si stín?Linie jsou jedním z nejsilnějších prvků, který ve výsledku ovlivňuje vnímání fotografie lidským okem. Už jste možná slyšeli o tom, že dobře udělaná fotka vás dokáže vtáhnout do sebe a máte pak pocit, jako kdybyste na daném místě stáli sami a ten vyfotografovaný pohled byl pohledem vašich vlastních očí. Ale jak na to?

Pokud dokážete včlenit linie do vašich fotek, pak ti, kterým budete ukazovat své fotografie budou mít právě takové pocity účasti v obraze, které jsem popsal v úvodním odstavci. Linie také ukazuje dálku, hloubku nebo výšku, kterou chcete zdůraznit ve vaší fotografii. Stává se tak zdrojem, který umocňuje představivost diváka a dává nám možnost ovlivnit čtení snímku.

Tak se na to podívejme .....

Linie tvaru S a "cik cak"
Zakřivené linie ladí oku mnohem víc, než přímé uniformní křivky. Patrně proto, že nám přinášejí pocit ladnosti a měkkosti. Navíc v přírodě je najdeme prakticky na každém kroku ... tvary meandrů řek a potoků, cest nebo kořenů a větví stromů. Cik cak křivky pro změnu zase přinášejí náboj a exotický nádech, který může oku imponovat.

S - Linie působí na pohled velmi ladně

Linie_07

Tady vytváří s-linii skupina turistů na záběru, která sestupuje k horskému plesu

Linie_03

Jedna z možných ukázek cik cak linie ...

Linie_01

Vděčnými liniemi jsou řeky vinoucí se hlubokým údolím. Dodávají snímku prostor.

Linie_02

Svislé linie
Svislé, nebo také vertikální linie se používají vesměs pro zdůraznění a zesílení výšky nebo mohutnosti fotografovaného předmětu. Nejlepší použití najdete při fotografování architektury nebo stromů v přírodě. 

Tip: Zkuste si pokleknout  nebo lehnout na záda u paty předmětu a ještě tak zvýraznit výšku a mohutnost věže, která se právě tyčí nad vámi.

Linie_06

Zkuste se někdy jen tak podívat nahoru a namířít tam svůj fotoaparát.

Linie_05

Sbíhající se linie
Tyto snímky jsou velmi populární, neboť dodávají do záběru hloubku. Sbíhající - se linie totiž vedou přirozeně vaše oko až k místu, kde se buď protínají, nebo jsou si neblíž. Tím dostanete pocit, že skutečně koukáte do dálky, která se otevírá před vámi a smínek tak nebude plochý.

Linie_08

Linie_04