Jak fotit na cestách - pravidlo třetin při focení krajiny

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

DSC_9448.JPGJednou z největších chyb, které dělá naprostá většina lidí, když fotografuje krajinu, je umístění horizontu do středu fotky. Mají zřejmě pocit, že je to tak nějak správně symetrické a pro oko libé. Symetrické to snad je, ale jinak se jedná o jeden z největších omylů, kterého se při focení krajinky můžete dopustit.

Umístění horizontu doprostřed, tedy do pozice kdy horní polovina je nebe a ta dolní ten zbytek, je v podstatě něco jako remíza ve fotbale nebo v hokeji. A jen velmi málo lidí se spokojí s remízou, všichni přece chtějí aby jejich tým vyhrál. A je jedno, jestli v něm hrají, nebo utkání jen sledují z tribuny, či televize. 

DSC_7831.jpg
Fotografie s horizontem uprostřed

 A tak je to i s Vaší remízou. Ať už fotíte, nebo jste ten kdo si fotografie prohlíží, vy přece nechcete remízu ne? Chcete se podívat na pořádnou fotku, která vás vtáhne do děje, ošplouchne vlnami, ofoukne větrem, nebo jen mírumilovně zavoní rozkvetlými květinami. 

DSC_7835.jpg
Tady hraje hlavní roli obloha a zvýrazňuje tak rozlehlost plání

Rozhodněte sami, který z obou snímků je více působivý.

Rozhodněte se předtím, než přiložíte hledáček k oku, nebo se podíváte do displeje svého foťáku, jestli bude na fotce, kterou hodláte udělat, hrát hlavní roli obloha nebo krajina. 

Ten, kdo bude hrát hlavní roli, prostě dostane 2/3 a ten druhý tu zbylou třetinu

Pokud fotografujete romantické červánky nad polem, pak budete patrně klást důraz právě na barevnost oblaků a budete chtít zdůraznit je. Dvě třetiny záběru dostanou právě ta oblaka. 

Naopak, budete-li z rozhledny fotografovat kopcovitou krajinu, pak právě ona by měla dostat dvě třetiny záběru.

Osvojíte-li si pravidlo třetin při fotografování krajiny a aplikujete, pak jenom tímto jednoduchým trikem, zvýšíte dramatičnost a zajímavost vašich fotografií jednou tolik. A zato to přece stojí, ne? A jediné co k tomu potřebujete, je zamyslet se, co vlastně chcete fotit- krajinu nebo oblohu?

A pro inspiraci několik dalších fotografií s rozdělením na třetiny:
 

DSC_0187.JPG DSC_0218.JPG DSC_3848.jpg
DSC_3957.jpg DSC_4028.JPG DSC_4262.JPG
DSC_5154.JPG DSC_5871.jpg DSC_9494.JPGJ