Seč a Hrad Oheb celodenní okruh okolo přehrady

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

sec_01Seč je známou destinací pro ty, kteří chtějí svlažit své tělo při letních vedrech. Dvacetikilometrový okruh, který je v následujícím článku popsaný nás ale seznámí i s jejím bližším okolím, provede nás prakticky okolo celé přehrady a navštíví zříceninu hradu Oheb, odkud se na vodní plochu podíváte ze značné výšky.

Seč
Je největším vodním dílem v Železných horách. Postavena byla v letech 1925-34 za účelem protipovodňové ochrany a výroby elektrické energie. Žulová hráz je 42 metrů vysoká a 165 metrů dlouhá a zhruba kilometr pod ní najdete elektrárnu s výkonem přes 3MW. Od obce Seč ke koruně hráze se dostanete tunelem proraženým do skály, ke které hráz přisedá.

Hrad Oheb
Oheb je velmi často zařazován k nejkrásnějším místům Železných hor. Stojí na skále, vypínající se vysoko nad hradinou Sečské přehrady a poskytuje výhled na ostrov a jižní část hřebene Železných hor. Hrad vznikl někdy na počátku 15. století a své jméno dostal podle řeky Ohebky, dnešní Chrudimky. Ti bystřejší už asi pochopili, že tu tenkrát přehrada nestávala. Dnes si z hradu můžete prohlédnout zbytky brány, věží a paláce.

Trasu začneme v obci Seč, odkud vyrazíme po zelené turistické značce k hrázi přehrady. Pár metrů před tunelem, který vede na samotnou hráz ovšem odbočíme doprava po žluté. Ta nás povede podél severního břehu přehrady, podél pláží a nabídne nám pohledy na hráz. U rozcestníku "Na předělu" se dáme po červené. Ta půjde nejprve po silnici přes Leškovu Hůrku a Horní Vesa, a poté nás podél vod přehrady dovede až do Klokočova.

Tady se dáme po žluté směrem na Mladiny. Přejdeme řeku Chrudimku a na Mladinách odbočíme doleva po modré na Ústupky a Oheb. Z rozcestníku pod Ohebem nás zpět do vesnice Seč dovede po hrázi zelená turistická značka.

Výškový profil trasy:

okolo_secske_prehrady_profil

Mapa:

okolo_secske_prehrady_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročná turistika. Pár kopců sice potkáte, ale půjde spíš o zpestření.

Trasa:
Seč (vesnice) - Sečská přehrada - Seč, Čáslavské ch. - Na Předělu - Horní Ves - Březinky - Klokočov - Mladiny - Ústupky - Oheb - Pod Ohebem - Sečská přehrada - Seč (vesnice)

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Z Pardubic jezdí do obce Seč autobus. Jede sem zhruba hodinu, ale všeobecně jsou tu spoje o víkendech dost špatné, takže je nejlepší jet po vlastní ose.

Čas: 5-6 h

Převýšení: 98 m

Celkem stoupání:  8,69 km (44 %)

Celkem klesání: 8,99 km (46 %)

Vzdálenost: 20 km

Občerstvení:
Horní Ves, Klokočov, Seč

Kdy vyrazit:
Kdykoliv - lepší jsou samozřejmě letní měsíce, protože přehrada nabízí krásné koupání. Podzim nabídne lepší výhled na přehradu a zejména překrásné barvy.

Rezervace a poplatky:
Nejsou

Podrobný rozpis trasy:
Seč (vesnice) - Sečská přehrada ..................... ..........po zelené
Sečská přehrada - Seč, Čáslavské ch. - Na Předělu .... po žluté
Na Předělu - Horní Ves - Březinky - Klokočov ...............po červené
Klokočov - Mladiny......................................................po žluté
Mladiny - Ústupky - Oheb - Pod Ohebem ..................po modré
Pod Ohebem - Sečská přehrada - Seč (vesnice) ......po žluté

 

sec_02 sec_03 oheb_01

Foto: Seč a hrad Oheb