Dvouhodinová trasa okolo hradu Lichnice - Lovětínskou roklí

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Lichnice_02Tento krátký, ale velmi různorodý výlet nás zavede do chráněné oblasti Lichnice a Kaňkových hor, která je územním podcelkem hor Železných. Zeptáte-li se někoho na Železné hory, pravděpodobně vám přesně neodpoví, ale pokud jste tento region ještě nenavštívili, pak vězte, že jste udělali chybu.  Okruh kolem Lichnice je sice velmi krátký, ale zato bohatý na přírodní krásy a historické pověsti. Během pětikilometrové trasy navštívíte zříceninu hradu Lichnice, vyhlídku Dívčí kámen a zarostlou Lovětínskou rokli, hluboko pod oběma zmíněnými místy. 


Lichnice
Historie hradu Lichnice je plná ozbrojených střetů a několikrát pomáhala při obraně oblasti. Strmé srázy poskytly základy pro opevněné hradiště již ve 12. století. Hradiště bylo poté přestavěno na kamenný hrad, který vlastnili Jan Lucemburský a poté Karel IV. Ten dokonce zařadil Lichnici mezi královské hrady, což znamenalo, že nesmějí být dány do zástavy. Během tažení husitů byl hrad obléhán více než rok, poté se jeho posádka vzdala po prohlášení, které jim umožnilo volný odchod. O padesát let později se hrad podílel na obraně při vpádu uherského krále Matiáše Korvína a o dvě století později se ubránil i vpádu Švédů. Na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. byl hrad v roce 1648 zbořen, aby se nemohl stát opěrnými body pro nepřítele.

Lichnice_01 Lichnice_03 Lichnice_04

Foto: Lichnice, TREKY.CZ

Podle pověsti je prý pod hradem tajná chodba k dalším hradům. Velmi dlouhá a má mnoho falešných odboček. Poslední kdo tamtudy šel byl lakomý pán, který odnášel se svými věrnými zlato do bezpečí, před svým sousedem, který jej pronásledoval. Když uviděl před sebou světlo, otočil se a zakřičel: "Už mne nedohoníš sousede." V tom se blízko za nimi ozval hromový hlas: "Ale já tě dohoním a odnesu kam patříš" a v planoucím světle mohl pánův doprovod vidět čerta, který odnáší pána jednou z chodeb do pekla.

Pod hradem prý také býval obrovský poklad, který střežil velký černý pes. I přes tuto hrozbu se pokoušelo mnoho venkovanů poklad najít, ale uprostřed chodeb jim louče vždy zhasly a ti co hledali poklad se vrátili se strachem v očích, nebo se nevrátili vůbec.

Dívčí kámen
Vyhlídka ke které se dostanete přímo z vesnice Podhradí, jen pár desítek metrů od parkoviště pod hradem Lichnice nabízí pověst vskutku temnou a krutou. Panna Milada, která svého času na hradě Lichnici žila, prý ztratila svého otce, který se v bouři i se svým koněm zřítil ze skály, na které stojí dnešní vyhlídka. Od té doby se každý, kdo se chtěl ucházet o její ruku, musel se v sedle svého koně třikrát otočit na špičce této skály. Na tvrdé skále však koni vždy ujely podkovy a rytíř i s koněm se zřítili do Lovětínské rokle hluboko pod hradem. Mnoho let čekala krutá panna Milada na toho, kdo by její nesmyslný úkol vykonal, až se objevil rytíř, který byl prý bratrem jednoho z neúspěšných nápadníků panny Milady. Přikázal svému kováři, aby mu do podkov zakul diamanty, které neuklouznou na sebetvrdším kameni. Hravě se potom třikrát na skále otočil a svým šípem proklál srdce panny Milady. Tím pomstil smrt svého bratra a poté odcválal neznámo kam.

Lovetinska_rokle_01 Lovetinska_rokle_02 Lovetinska_rokle_05
Lovetinska_rokle_03
Lovetinska_rokle_04 Lovetinska_rokle_06

Foto: Lovětínská rokle, TREKY.CZ

I když se vám to možná v podhradí nebude zdát, nabízí zřícenina hradu překrásné výhledy do okolní krajiny. Jihovýchodním směrem pokračuje hřeben Železných hor a na západě leží rovinatá oblast okolo Čáslavi, a dalekým výhledům tak nebrání vůbec nic.

Po prohlídce hradu sejděte zpět na parkoviště pod zříceninou v obci Podhradí a pokračujte po červené turistické značce směrem na 'Nad Lovětínskou roklí', tedy směrem od Třemošnice. Cesta sice vede po silnici, ale ta není příliš frekventovaná a navíc nabídne výhled na siluetu hradu Lichnice. Po zhruba 30-ti metrech od parkoviště najdete nenápadnou odbočku doleva před božími muky. Vede na opomíjenou skalní vyhlídku 'Dívčí kámen' do Lovětínské rokle a je vzdálena zhruba 50 metrů lesní pěšinou.

Poté budeme opět pokračovat po červené značce po silnici. Cesta vede do chatové osady, kde se podle rozcestníku 'Nad Lovětínskou roklí' dáme doleva po žluté turistické značce směrem do Lovětínské rokle, hluboce zaříznuté do údolí Kaňkových hor, na jejímž dně teče mezi kameny malý potok. Stezka v rokli není příliš udržovaná a je tedy možné, že budete muset občas překonávat nástrahy v podobě spadlých kmenů, které vám budou bránit v cestě.

Po necelé půlhodince dojdete k místu, kde se rokle otevírá do širšího údolí. Je tu ohniště a několik laviček. Ohořelé klády svědčí o častém táboření. Vy zde ovšem začnete opět stoupat, tentokrát po modré značce směrem na Třemošnici. Po zhruba čtvrhodince mírného stoupání dojdete na silnici. Červená značka sice pokračuje přes silnici rovně, ale vy se dáte doleva a poté po pár metrech ze silnice odbočíte opět doleva po červené turistické značce, jež vás dovede zpět k patě zříceniny Lichice, kde dnešní trasa končí.

Charakteristika:
Trasa s převýšením, stezka v Lovětínské rokli není příliš udržována a můžete tu místy narazit na ležící stromy, které je potřeba přelézat.

Trasa:
Podhradí (Lichnice) - Nad Lovětínskou roklí - U dubu - Podhradí (Lichnice)

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Nejlepší spojení do obce Podhradí, nad kterou se tyčí hrad Lichnice je patrně autem. Z malého parkoviště uprostřed vesnice je to na zříceninu hradu opravdu jen pár metrů nahoru do kopce. Pokud nepojedete automobilem, nabízí se možnost absolvovat tento okruh přímo z nedaleké Třemošnice, kam se hromadnou dopravou dostanete bezproblémově, ale počítejte, že se vám trasa o zhruba 3 km prodlouží.

Čas: 2-3 h (i s prohlídkou zříceniny)

Převýšení: 100 m

Vzdálenost: 4,5 km

Občestvení:
Občerstvit je možné se v obci Podhradí (Lichnice) nebo v chatové osadě poblíž rozcestníku 'Nad Lovětínskou roklí'.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, ovšem mimo sezónu mohou být restaurace zavřeny.

Rozpis trasy:
Podhradí (Lichnice) - Nad Lovětínskou roklí ............. po červené
Nad Lovětínskou roklí - Lovětínská rokle ................ po žluté
Lovětínská rokle - silnice č 337..........................po modré
Silnice č 337 - Podhradí (Lichnice) ......................po červené