Výstup na Tri kopy (2136 m) a Baníkov (2178 m) od chaty Zverovka

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

rohace_cast_hrebene_tri_kopy_placliveTri kopy jsou zřejmě nejatraktivnějším vrcholem hřebene Roháčů. Jde o skalnatý trojvrchol, který je spolu s Ostrým Roháčem ikonou celého pohoří. Nachází se v hlavním hřebeni Roháčů, mezi Hrubou kopou a Smutným sedle. Sever této trojhory zprudka padá do Roháčské doliny, zatímco na protější straně se neméně prudce svažuje do Žiarskej doliny. Od výstupu resp. přechodu těchto vrcholů nečekejte nic snadného. Z exponovaných úseků, které budete překonávat se vám dost možná bude točit hlava. Ale výhledy a ničím nenapodobitelný pocit vyplavených endorfinů vám bude více než dostatečnou odměnou.

Výškový profil trasy:

banikov_tri_kopy_zverovka_profil

Mapa:

banikov_tri_kopy_zverovka_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

První úsek cesty je po červené a poněkud otravné asfaltce až k bufetu u Tatliakova jazera. Odtamtud po modré na hřeben Roháčů do Smutného sedla. Přes smutné sedlo vede červená hřebenovka Roháčů, která nás dovede přes Tri kopy na Baníkov. Pozor cesta je jištěna řetězy a některé pohledy do hloubky pod Vámi opravdu berou dech, takže opatrně.

Na Baníkově byste měli stanout hruba po šesti hodinách od Zvěrovky po překonání posledního a opravdu velmi výživného řetězu. Úsek mezi Baníkovem a Tremi kopami je nejtěžší úsek celého pohoří takže opravdu velmi dobrý pozor. Nejeden turista zde doplatil za nepozornost životem. Před samotným vrcholkem Baníkova je exponovaný hřeben, ale naštěstí je také jištěn řetězy. 

Nepodceňujte počasí a za deště raději nahoru nechoďte, kameny umí být opravdu velmi kluzké. Z Baníkova začneme klesat po žluté přes Baníkovské sedlo až k Roháčskému vodopádu a k Adamcul'e, kde se připojíme zhruba v polovině asfaltové silničky vedoucí zpět ke Zverovce.Tri kopy a Baníkov – Roháče.

Charakteristika:
Náročná trasa jištěná řetězy, hřeben Roháčů vede přes několik exponovaných úseků.

Trasa:
Chata Zverovka (nebo blízké parkoviště)  - Ťatliakovo jazero - Smutné sedlo - Tri kopy - Baníkov - Baníkovské sedlo -  Roháčský vodopád - Adamcul'a - Chata Zverovka (nebo blízké parkoviště)

Okruh:  Ano

Začátek a konec treku:
Chata Zverovka

Doprava:
Na zastávku Chata Zverovka jezdí autobus ze Zuberce, zastávka je 50 m od chaty.

Čas:  9 h

Převýšení: 1088 m

Vzdálenost: 19 km

Kdy vyrazit:
Květen - říjen

 

Foto: Zdeno Vasilišin, www.zv-foto.estranky.cz