Jednodenní okruh na Roháčské plesa

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

rohacska_plesa_02Roháčské plesa je soustava vysokohorských jezer, položená pod vrcholy Ostrý Roháč, Plačlivé a Kopami. Plesa jsou na terasách v nadmořské výšce okolo 1500m. Okolo jezer vede naučná stezka, která začíná I končí u chaty Zverovka a nabízí překrásné pohledy na ledovcový reliéf vrcholů Západních Tater.

Výškový profil trasy:

rohacske_plesa_profil

Mapa:

rohacske_plesa_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Okruh patří mezi nenáročné tůry co se týče překonávání řetězů a podobně nicméně se připravte i tak na prudký výstup. Začínáme buď na Zverovce nebo na parkovišti, které je několik set metrů směrem k horskému masivu Roháče. První úsek cesty je po přístupové asfaltové silnici, která mírně stoupá. Zhruba po dvou kilometrech z ní odbočíte po modré značce na Spálenou dolinu. Tady začíná prudký výstup do kopce, který je z větší části v lesním porostu.

Přibližně po hodině přijdeme k rozcestníku ve Spálenej dolině a dáme se po zelené. Okolní svahy jsou již porostlé kosodřevinou a trasa stoupá na hřeben před námi. Nejprve nás dovede na hřeben s vyhlídkou na  plesa a zhruba za další hodinu od Spálenej doliny staneme na břehu jednoho z nich. Tady se můžete opravdu zaradovat, neboť Vás již prakticky žádné stoupání nečeká. I když ti co chodí vědí, že kolikrát bývá sestup namáhavější než samotný výstup.

Plesa jsou celkem čtyři:

    * Velké Roháčské pleso (Dolní Roháčské pleso, První Roháčské pleso)
    * Druhé Roháčské pleso
    * Třetí Roháčské pleso
    * Čtvrté Roháčské pleso (Horní Roháčské pleso).

Od jezer sestupuje zelená turistická značka dolů do Smutnej doliny. Po pravé straně máme výhledy na hřebeny Roháčů a skalnaté vrcholy Ostrého Roháče a Plačlivé. Tam se dáme po červené sestupující po úbočí až k Tatliakovu jezeru, na jehož břehu je postavený kamenný bufet.

Ale jestli jste unaveni tak tady náš výlet nekončí. Budeme ještě muset absolvovat několik únavných kilometrů po asfaltové silnici zpět na parkoviště (příp na chatu Zverovka).

Charakteristika:
Středně náročný trek bez technických úseků, náročné je stoupání k Roháčskému vodopádu a k samotným plesům.

Trasa:
Chata Zverovka (nebo blízké parkoviště) - Adamcuľa - Spálená dolina - Roháčské plesa - Smutná dolina - Ťatliakovo jezero (bufet) - Chata Zverovka (nebo blízké parkoviště)

Okruh: Ano

Čas: 6 hodin

Převýšení: 682 m

Kdy vyrazit:
Od května do října

Rozpis trasy:
Chata Zverovka - Adamcuľa ....................01:00h, po červené
Adamcuľa - Spálená dolina  ....................01:00h, po modré                                
Spálená dolina - Roháčske plesa ............ 01:00h, po modré                                
Roháčske plesa - Smutná dolina .............00:30h, po zelené                                
Smutná dolina    - Ťatliakovo jazero ........00:45h, po zelené        
Ťatliakovo jazero - Chata Zverovka ..........01:30h, po červené