Jak prát funkční prádlo a outdoorové oblečení

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Tak a je to. Dveře obchodu se za Vámi zaklaply a vy jste šťastným majitelem svého nového kusu outdoorového oděvu. Nezáleží na tom, jestli je to goretexová bunda, ve které můžete směle kamkoliv kromě národního divadla, nebo jestli si nesete malou smotanou ruličku termo-ponožek. Dříve či později (záleží na faktoru pachové odolnosti Vaší osoby) budete řešit jeden jediný problém: „Jak to vyprat ?“

Nezbytný alibismus
Pro rýpaly a fanoušky justičních sporů připojuji nutnou poznámku, že veškeré rady jsou uvedeny tak, jak peru prádlo a membránové oblečení já, takže návod rozhodně neberte dogmaticky. Mohu pouze popsat své zkušenosti, neboť v mojí pračce se otáčí něco funkčního prakticky každý týden.

Jak prát funkční prádlo & cyklistické dresy & běžecké oblečení
Výrobci funkčního prádla obvykle doporučují speciální výrobky a podobně. Jejich výhodou je jistá šetrnost k prádlu, nicméně jejich cena už tak výhodná není a musíme přihlédnout též k tomu, že málokdy se vám podaří naplnit celou pračku funkčním prádlem.  Fukční trika & prádlo obvykle peru s ostatním prádlem na 30° a používám běžný tekutý prací prášek, který nezanáší póry pro odvádění potu. Konzultoval jsem tento postup s několika desítkami sportovců a horalů a dělají to tak všichni. Nemyslím, že by se finančně vyplatilo používání speciálního prášku vzhledem k ceně funkčního prádla a délce jeho životnosti. Osobně používám  několik triček s dlouhým a krátkým  rukávem, peru dvě nebo tři z nich každý týden a fungují perfektně i po čtyřech letech. Jedinou zásadou, kterou bych doporučoval dodržet, je neprat funkční věci s něčím co má zipy, nebo suché zipy, případně nějaké ostré hrany. Tím se moira, jitex nebo podobné materiály mohou dost potrhat.

Jak prát outdoorové & lyžařské & snowboardové oblečení
Mezi tento druh oblečení bych ve svém amatérském výčtu zařadil membránové bundy a kalhoty (goretex, gelanots, dermizax apod.), bundy z materiálu windstopper nebo softshell a jiné podobné skafandry, které turisté a horolezci obvykle používají. Tohle je naprosto jiný případ, než výše uvedené a vyžaduje též jiný přístup. Tady bych rozhodně doporučoval speciální přípravky pro praní membránového oblečení a teplota by neměla přesáhnout 40°. Tyto tekuté přípravky se prodávají v jednorázových pytlíčcích nebo ve větší dóze, takže pokud tyto věci perete jen jednou ročně, stačí malý pytlík na jednu pračku. Toto oblečení také není vhodné před praním namáčet. Jednoduše zašpiněná místa očistěte kartáčkem a poté teprve vyperte.

Po vyprání vyndejte věci z pračky a při pokojové teplotě je nechte samovolně uschnout. Ždímaní je může poškodit. Osobně zastávám názor, neprat tyto věci příliš často, protože každé oblečení se praním opotřebovává a membrána není výjimkou. Ovšem na druhé straně je nutno podotknout, že póry membrán zanesené špínou také nefungují a do smradlavé a propocené bundy se nechce nikomu. Obvykle peru tohle oblečení doslova a do písmene podle toho jak smrdí.

Impregnace membránového oblečení
Pro dobrou funkci je nutné membrány opětně naimpregnovat. Používám impregnační sprej po každém praní a oblečení rovnoměrně nastříkám přípravkem. Existují prací prostředky, které obsahují impregnaci, ale to se mi příliš neosvědčilo. Impregnace je dost nepříjemná chemikálie a tak tento proces rozhodně dělejte ve větrané místnosti. NOVÉ OBLEČENÍ IMPREGNOVAT „PRO JISTOTU“ OPRAVDU NENÍ POTŘEBA. Pokud vám do nové bundy poteče, není to impregnací.

Společné zásady pro vše výše uvedené

  • Nepoužívejte bělicí, změkčovací přísady a aviváže, ničí to membránu !!!
  • Nepoužívejte sušičku !!
  • Prané věci ždímejte v pračce jen minimálně od naturelu jsou totiž zvyklé odvádět vodu a tak budou sušší než běžné prádlo, až je vytáhnete z o pračky.
  • Nikdy neždímejte membránu v ruce ... zničíte ji !!