Na Velkou Deštnou a zpět přes Šerlich

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Na ŠerlichVelká Deštná (1115 m) sice není tak adrenalinový vrchol pro turisty jako nejvyšší hora Krkonoš se sněžným názvem, ale i tak se můžete opravdu pěkně projít ústřední částí hřebene Orlických hor.  Výlet bude trvat přibližně čtyří hodiny a poznáte nejnavštěvovanější a nejatraktivnější část Orliček.

Okruh začneme v Deštném v Orlických horách u hotelu zákoutí a zpočátku prudším kopcem začneme stoupat po modré turistické značce směrem na Luisino Údolí. Projdeme malebným Luisiným Údolím a u hájovny se dáme podle rozcestníku po zelené směrem na Velkou Deštnou. Kopec je trochu prudký, ale není to nic zásadního, takže se sotva příjemně zadýcháte a už jste na půli cesty u studánky, kde je velmi příjemné se osvěžit. Tedy pokud není dvacetistupňový mráz. Kousek za studánkou nastoupáte nad hranici lesa a už se můžete těšit na krásné výhledy do okolní krajiny dvou zemí: ČR a Polska. Vrchol nejvyšší hory v Orlických horách poznáte neomylně a to podle dřevěné rozhledny.

Do druhé poloviny dnešního okruhu se pustíte po červené, jež obvykle představuje značenou hřebenovku, a ani tady tomu není jinak. Po chvilce od vrcholu narazíte na bufet „Pod Velkou Deštnou“, který současně slouží i jako opěrný bod pro zdejší horskou službu. Grog nebo čaj s rumem rozhodně nejsou ve větrném počasí k zahození.

Po červené značce sledující úzkou asfaltovou silnici (v zimě upravenou stopu pro běžkaře). Poté dojdete až k Masarykově chatě na Šerlichu. Odtud již budeme sestupovat  po žluté zpět na výchozí bod, kterým bylo parkoviště před hotelem Zákoutí.

Trasa: Deštné v OH - Luisino Údolí - Velká Deštná - Šerlich - Deštné v OH;

Charakteristika:
Zpočátku budeme prudce stoupat, poté cesta vede po hřebeni Orlických Hor. Od Šerlichu prudce klesáme dolů.

Okruh: ano;

Čas: 4h;

Vzdálenost: cca 15km;

Jak se tam dostat:

Dostat se do Deštného v Orl. H. není problém. Autobusy z Hradce Králové a jiných lokalit sem jezdí pravidelně.
Pokud pojedete autem, zaparkujte u hotelu Orlice.

 

Luisino údolí

 

Hřeben OH