Dvojdenní přechod hřebene Orlických hor

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Na Velké DeštnéTrocha inspirace kam vyrazit na dva dny, pokud nemáte víc času nikdy neuškodí. Rozhodli jsme se vyzkoušet přechod hřebene Orlických hor. Zkušený borec by samozřejmě volil cestu z Olešnice až na Zemskou bránu, ale pokud se nechcete příliš honit je úsek Deštné - Rokytnice pohodovější a zvládnete i nějaké to pivo.

Z Deštného vyrážíme od hotelu Orlice po zelené značce směr Šerlišský mlýn. Cesta vede nejprve po úzké asfaltce okolo chalup a později stoupá lesem směrem ke zmíněnému obydlí. Odtamtud pokračujeme po modré až na Šerlich.

Ze Šerlichu už pokračuje červená hřebenovka orlických hor, která se stane na delší dobu naším průvodcem. Po mírném stoupání nás zavede na silnici vedoucí ke kiosku horské služby pod Velkou Deštnou. Odtamtud je to na vrchol k rozhledně jen pár kroků. Po zdolání vrcholu se vracíme zpět na červenou značku a pokračujeme podél bunkrového pásma směrem k pěticestí.

Přespání je možné naplánovat přímo na pěticestí. Pokud byste někde chtěli rozdělat oheň tak na to zapomeňte - je to chráněná oblast, ale přímo na Pěticestí je ohniště horské služby. Kde tedy rozdělávat oheň spíš. V lese nebo na místě k tomu určeném ? Okolo kiosku na Pěticestí je i poměrně vhodný terén na přespání takže svůj noční bivak můžete naplánovat sem.

Druhý den bude o poznání kratší. Pokud půjdete běžným tempem nebude cesta trvat víc jak 4 hodiny. A víceméně půjdete celou cestu z kopce. Červená značka Vás povede přes Komáří a Anenský vrch. Pod Anenským vrchem se od ní odpojuje zelená značka vedoucí do Rokytnice v Orlických horách. Pokud ještě nejste znavení chůzí s plnou polní můžete si cestu prodloužit návštěvou známé pevnosti Hanička a do Rokytnice sejít odtamtud.

Charakteristika:
Nenáročná dvoudenní tůra, vhodná pro kohokoliv.

Trasa:
Deštné v Orlických horách - Šerlišský mlýn - Šerlich (červená hřebenovka Orlických hor) - Velká Deštná - Kunštátská Kaple - Pěticestí - Anenský vrch - Rokytnice v OH;

Okruh: Ne

Začátek a konec treku:
Začátek trasy - Deštné v Orlických horách
Konec trasy – Rokytnice v Orlických horách

Doprava:
Do Deštného jezdí autobusy poměrně často, z Rokytnice potom jak autobus tak vlak

Čas: 2 dny

Ubytování:
Stan / pod širákem

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Itinerář den po dni:
1. Den: Deštné v Orlických horách – Pěticestí
2. Den: Pěticestí – Rokytnice v Orlických horách

 

Luisino údolí Na Velké Deštné Na Velké Deštné
Na Šerlich
Na Šerlich Na Šerlich
Orlicke_hory_05.jpg
Orlicke_hory_08.jpg Orlicke_hory_09.jpg
Šerlich
Orlicke_hory_04.jpg Šerlich

Foto: Orlické hory - TREKY.CZ