Půldenní výstup na sopku Krafla (818 m)

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Krafla_006.jpgAktivní vulkán Krafla najdete severovýchodním směrem od jezera Mývatn. Poslední erupce vulkánu byly zaznamenány v roce 1990. V historii byla sopka na erupce více než  bohatá, protože historické záznamy zmiňují číslo větší než 30. Největší kráter sopky – “Maar Viti” není na vrcholu, jak bychom u slušné sopky čekali, ale najdeme ho na jihozápadním svahu hory a dnes je z něj poklidné jezírko. Ale nenechte se mýlit Krafla stále žije. I když možná zatím spí.

Roku 1974 se začalo na Islandu spekulovat s využitím geotermální energie této sopky a o tři roky později byla spuštěna do provozu elektrárna Krafla Power Station, pracující na principu horkovzdušné turbíny, která dnes produkuje až 60 megawattů.

Charakteristika:
Trasa je dobře značená, výstup je namáhavý, ale nikterak obtížný. Pokud se na vrchol nechystáte, můžete pouze obejít kráter Maar Viti. Od parkoviště, ke kterému dojedete, stoupá značená stezka ke kráteru a poté na vrchol sopky, odkud je pohled do širokého okolí, na lávová pole  a koplex elektrárny Krafla.

Okruh: Ano – cesta tam i zpět je stejná

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Budete muset použít automobil, jinak se k sopce nelze dostat. Zhruba osm kilometrů západně od jezera Mývatn, odbočuje z hlavní okružní silnice č. 1 prašná cesta, která vás dovede až pod sopku.

Čas: 3-5 h

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky
Žádné nejsou

 

Krafla_001.jpg Krafla_002.jpg Krafla_003.jpg
Krafla_004.jpg
Krafla_008.jpg Krafla_009.jpg
Krafla_005.jpg
Krafla_007.jpg Krafla_010.jpg

Foto: Sopka Krafla, Island - TREKY.CZ