Čtyřdenní trek z Ásbyrgi k jezeru Mývatn - po trase neustále se měnícího charakteru islandské divočiny

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Krafla_006.jpg

Trek, který nás ve čtyřech dnech provede od nížin poblíž Ásbyrgi, přes celý národní park Jökulsárgljúfur, známý díky velkému kaňonu a perlám mezi islandskými vodopády - Detifossu a Selfossu, poté zamíří mezi lávovými poli ke kráterům sopky Krafla, aby ukončil celou pouť u jezera Mývatn, velmi oblíbené a hojně navštěvované turistické destinace. Bohatá vegetace kaňonu na počátku trasy bude ostře kontrastovat s neplodnou měsíční krajinou sopečného původu. 

Jezero Mývatn je bezesporu právem nazývané jezerem "Komářím". V letním období se nad jeho hladinou vznášejí mračna komárů. Rozloha je téměř čtyřicet kilometrů čtverečných a vyplňuje původně ledovcovou kotlinu. Hlavním lákadlem jsou tu nejrůznější útvary lávového a sopečného původu. Největší zajímavostí je obrovský kruhový kráter Hverfjall, který je doslova stělesněním sopečné činnosti. 

Charakteristika:
Jednoduchý a nenáročný trek s minimálním převýšením, vhodný prakticky pro kohokoliv. Pro jeho zdolání stačí dobré boty a stejně jako všude jinde na Islandu, nepromokavé oblečení nebo pláštěnka.

Trasa:
Ásbyrgi - Vesturdalur - Krafla - Mývatn

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Centrem této oblasti je druhé největší město Islandu - Akureyri. Od informačního střediska v Akureyri jezdí několikrát denně autobus do Ásbyrgi. Jízda trvá něco přes dvě hodiny. Další možností dopravy je stopování. Islanďané berou stopaře poměrně bez problémů.

Čas: 4 dny

Převýšení: minimální

Vzdálenost: 63 km

Ubytování:
Vlastní stan je nutný.

Voda a jídlo:
Je potřeba nést si všechno jídlo s sebou, vodu naberete po cestě.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky:
Kromě poplatků za kemp, žádné nejsou.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

1. Den:
Vzdálenost: 14 km
Čas: 5-6 h

Trek začíná před informačním centrem národního parku Jökulsárgljúfur, které najdete přímo v rozlehlém údolí ve tvaru podkovy - Ásbyrgi. Vede kaňonem Jökulsárgljúfur, prochází podél působivé červeno-černé skupiny kráterů Rauðhólar a útesů Hljóðaklettar. Poté dosáhne kempu v údolí Vesturdalur.

2. Den:
Vzdálenost: 20 km
Čas: 7 h

Budeme dále pokračovat kaňonem, okolo "zkamenělých" obrů Karla a Kerlinga. Poté klesneme do kaňonu samotného a půjdeme podél řeky. Na konci dnešní etapy nás bude čekat působivý pohled na nejmohutnější vodopád Dettifoss a přespíme na tábořišti, které je pár stovek metrů od hlavního parkoviště na sever. Dovážejí sem vodu, kterou není z řeky možné brát. 

3. Den:
Vzdálenost: 15 km
Čas: 7 h

Vodopád Detifoss ukončuje kaňon, a tak jej opustíme i my a zamíříme pryč od řeky, napříč kamennými a skalnatými pláněmi ke krásnému horskému jezeru Elífsvötn. Na jeho vzdálenějším konci je kemp - jedno z nejútulnějších míst v islandské divočině.

4. Den
Vzdálenost: 23 km
Čas: 8 h

Poslední den je nejtěžší a nejdelší, ale námaha rozhodně stojí zato. Nezapomeňte se zásobit dostatkem vody, neboť jí po celé cestě nenajdete. Půjdeme podivuhodnou měsíční krajinou, překročíme černé lávové pole u vulkánu Krafla, podél rudých kráterů a bahnitých sirných pramenů zamíříme do vesnice Reykjahlíð, u jezera Mývatn, která je cílem celého treku.

 

Myvatn_02.jpg Myvatn_07.jpg
Myvatn_10.jpg
 Myvatn_11.jpg

Foto: Jezero Mývatn, Island - TREKY.CZ