Výlet na rozhlednu Babí lom a k Paulánskému klášteru

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

IMG_0229Vzdálenost: 12 km; Čas: 4-5 h

Cílem dnešní trasy je rozhledna na kopci nedaleko Brna. Přesněji řečeno, nedaleko obce Lelekovice. Rozhlednu Babí lom najdete na rozeklané skále, na jižním svahu hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 562 metrů. Dvanáctikilometrový okruh, který vás k ní dovede, ale nenabízí jenom návštěvu rozhledny. Navštívíme i Paulánský klášter ve Vranově a zbytky Lelekovického hradu. Trasu je možné zkrátit zhruba na polovinu, pokud se na celou délku necítíte.

Rozhledna Babí Lom
Z Lelekovic od turistického rozcestníku vyrazíme po červené, která začne prudce stoupat, jen co opustíme vesnici. Hlavní bod trasy na sebe ale nenechá dlouho čekat. Zhruba po pětačtyřiceti minutách stanete u paty rozhledny Babí Lom. Na jejím místě původně stával dřevěný altán, ale díky dobrovolníkům ze Sokola Lelekovice, zde byla roku 1961 slavnostně otevřena betonová rozhledna vysoká patnáct metrů. Nabízí pochopitelně pohled na moravskou metropoli, ale za dobrých podmínek dohlédnete až na Pálavské vrchy, nebo na vrcholky Českomoravské vrchoviny.

Odtud budeme pokračovat opět po červené, přes rozcestník pod vrcholem hory, do Vranova. Pokud jste se rozhodli pro kratší trasu, pak odbočte na rozcestí "U Jelínka", které cestou potkáte, po zelené směrem na "Babu" a poté po žluté zpět do Lelekovic. Ti kdož si chtějí vychutnat plných dvanáct kilometrů, dojdou až do Vranova, jehož hlavní zajímavostí je bezesporu Paulánský Klášter. Ten byl postaven i s vedlejším kostelem na počátku 17. století pro řád Paulánců (jež založil sv. František z Pauly)

Výškový profil trasy:

lelekovice_babi_lom_profil

Mapa:

lelekovice_babi_lom_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Náročná trasa, obzvláště z počátku, kdy začíná velmi strmým stoupáním na Babí lom.

Trasa:
Lelekovice - rozhledna Babí lom - Vranov - Útěchov - Lelekovice

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Z Králova pole, nádraží se dostanete autobusem č. 41 jak do Lelekovic, tak do Vranova, takže výlet můžete prakticky kdykoliv ukončit a vrátit se zpět do Brna MHD.

Občerstvení:
Lelekovice, Vranov

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:
Lelekovice - Babí lom rozhledna - Babí lom - U Jelínka - Vranov ........po červené
Vranov - Útěchov ...............................................................................po zelené
Útěchov - Babí doly - Pod Babou - Lelekovice ....................................po žluté