Na Plešivec a Velkou Babu - dva krajní vrcholy Brd

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

Brdy_plesivec_09.jpgBrdy jsou často opomíjeným pohořím, avšak musím konstatovat, že neprávem. Obzvláště Pražákům a jim přilehlým středočechům, nabízejí opravdu hodně muziky za málo peněz. No řekněte sami! Za jeden den navštívíte hradiště z doby Bronzové, Smaragdové jezírko a vrch, Velká Baba, kde sídlí duch Brd - Fabián.

Plešivec je často zařazován do části Brdské vrchoviny, která se nazývá Hřebeny. Svým tvarem je hodně výrazný a díky tomu, že stojí osamocen, identifikujete jej bezproblémově už z dálky. Na jeho vrcholu se nacházelo rozlehlé hradiště z doby Bronzové a pokud budete důsledně hledat, jeho zbytky tu ještě lze spatřit.

Velké popularitě se těší mezi trampy. Na každém kroku tu uvidíte ohniště a tábořiště. Dál od cest na svazích Plešivce lze také narazit na některé z původních trampských osad.

Okruh začíná i končí v Běštíně, odkud začneme po žluté značce stoupat k Plešiveckému (Smaragdovému) jezírku. Z celého výletu mne právě jezírko nejvíce zaujalo. I přes občasné koláče hnědých řas na jeho hladině, je skrz jeho smaragdovou barvu vidět až na kamenité dno.

Od jezírka vede na vyhlídkovou skalní plošinu Plešivce zelená. I když po turistických značkách nedojdeme přímo na vrchol, důležitým místem je právě ona vyhlídka. Blízko pod námi se rozkládají vesnice Rejkovice nebo Jince.

Z Pešivce budeme pokračovat po červené značce na Klínek a Křižatky. Po pár desítkách metrech se nezapomeňte zastavit u Plešiveckého viklanu - kamene, který se, jak už název sám napovídá, prostě viklá.  Odtud budeme klesat až k silnici mezi Běštínem a Jincemi a poté začneme opět stoupat do lesa na druhou stranu od Plešivce.

Na rozcestníku "Nad Křižatkami" odbočíme na modrou, jež nás bude provázet na druhý dnešní vrchol - Velkou Babu. Z rozcestníku "Velká Baba", u silnice, to je ještě pár desítek metrů dál po modré. Právě tady prý sídlí duch a strážce Brd - Fabián. Zpět k silnici sestoupáme stejnou cestou a po žluté značce sejdeme dolů do Běštína.

Výškový profil trasy:

brdy_plesivec_vbaba_profil

Mapa:

brdy_plesivec_vbaba_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Namáhavější je pouze výstup na Plešivec. Trasu bezproblémově zvládne kdokoliv.

Trasa:
Běštín - Plešivecké Jezírko - Plešivec - Velká Baba - Běštín

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Do Běštína se dostanete pouze autem. Ale nezoufejte. Vlakem se dostanete do Rejkovic, odkud po zelené vyjdete na Plešivec a napojíte se na celý okruh. V tomto případě bych ovšem volil obrácený směr okruhu. Bude to patrně pohodlnější.

Čas: 4-5 h

Vzdálenost: 14 km

Občerstvení:
Pouze Hospoda v Běštíně, takže si nezapomeňte sbalit svačinu a hlavně vodu s sebou.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv. Brdy jsou kouzelné v jakémkoliv ročním období.

Podrobný rozpis trasy:
Běštín - Plešivecké Jezírko ........................... po žluté
Plešivecké Jezírko - Plešivec ........................ po zelené
Plešivec - Křižatky - Nad Křižatkami ............. po červené
Nad Křižatkami - Velká Baba ....................... po modré
Velká Baba - Běštín .................................... po žluté

 

Brdy_plesivec_01.jpg Brdy_plesivec_04.jpg Brdy_plesivec_06.jpg
Brdy_plesivec_10.jpg Brdy_plesivec_14.jpg Brdy_plesivec_15.jpg

Foto: Brdy, Plešivec - TREKY.CZ
Související články