Na Dívčí hrady a Děvín z Dolních věstonic

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

miklin_divci_hradyVzdálenost: 9 km; Čas: 4-5 h 

Poměrně krátký devítikilometrový okruh vás provede nejkrásnější částí hřebene Pavlovských vrchů. Navštívíte zříceninu Dívčích hradů, vysílač Děvín a poté se budete Soutěskou vracet zpět, abyste vzápětí klesali po cestách napříč vinicemi.

Dívčí hrady (Děvičky)
Zřícenina hradu Dívčí hrady, nazývaná také často Děvičky nebo Maidenburg, je nepřehlédnutelnou dominantou na severovýchodní straně hřebene Pavlovských vrchů. Hrad byl vojensky velmi vhodně postaven. Nachází se na strmé skále a je přístupný pouze z jedné strany, což zajišťovalo jeho obráncům velmi dobrou pozici. První zmínky o něm jsou již z roku 1222.

Hrad má půdorys nepravidelného obdélníku a od ostatních podobných stavbám jej odlišuje skutečnost, že nikdy neměl strážní věž. Jeho obranná síla tedy zřejmě spočívala v síle zdí. Ta je patrná i dnes, když mezi ně vejdete.

V první polovině 16. století nabyly Dívčí hrady významu díky hrozícímu tureckému vpádu a hrad byl přestavěn. Bohužel se většina nedochovala, neboť za třicetileté války byl zapálen a vydrancován Švédy.

Z hradeb je fantastický výhled do dalekého okolí, zejména na vodní nádrže Nových Mlýnů.

Po cestě k hradu si všimněte třech skalních útesů. Jsou to prý zkamenělé dívky, podle nichž byl hrad nazván. Podle pověsti je to tatarská princezna se dvěma služkami, která za tichých nocí naříká na svůj osud.

Charakteristika:
Výstup z Dolních Věstonic na Dívčí hrady je poměrně fyzicky náročný a je potřeba zdolat na dvou kilometrech více než 200 m převýšení.

Trasa:
Dolní Věstonice - Dívčí hrady, sedlo (odbočka ke zřícenině) - Pod Děvínem - Soutěska - Nad Soutěskou - Pod Martinkou - Horní Věstonice - Dolní Věstonice

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Dolních Věstonic se nejlépe dostanete autem, nebo autobusem z Mikulova.

Převýšení: 300 m

Občerstvení:
Jen ve vesnicích, po trase nikde. Vezměte si dost vody, obzvláště pokud půjdete v létě. Bývá tu úmorné vedro.

Kdy vyrazit:
Jaro - podzim

Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou

Podrobný rozpis trasy:
Dolní Věstonice - Dívčí hrady, sedlo (odbočka ke zřícenině) - Pod Děvínem - Soutěska .... po červené
Soutěska - Nad Soutěskou - Pod Martinkou - Horní Věstonice ... po zelené
Horní Věstonice - Dolní Věstonice .... po silnici doprava na Dolní Věstonice (půjdete po silnici zhruba kilometr a půl podél vinic)

 

miklin_devin

Foto: Děvín, Dívčí hrady - Jan Miklín, www.janmiklin.cz