Vraní hory - jeden den po hřebenovce neznámého pohoří

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Vraní hory, přestože je jste o nich možná nikdy neslyšeli,jsou samostatným geomorfologickým pohořím, které těsně sousedí s Krkonošemi. Nejvyšší horou je Královecký Špičák (880 m), jehož vrchol nabízí pohled na protilehlé Rýchory a Žacléřskou vrchovinu. Okruh zde popsaný vás provede nejznámější částí těchto málo známých hor, a vyvede vás právě na jejich nejvyšší vrchol.

Výchozím bodem je město Žacléř, známé spíše jako lyžařské středisko. Odtud se dáme na východ po zelené turistické značce směrem na Bernatice okolo dvou vrcholů - Na Popravišti a Kozinec. Z Bernatic budeme pokračovat po modré turistické značce k úpatí Vraních hor a poté již stoupá na hřeben pohoří. Po levé straně míjí Mravenčí vrch a vede k rozcestníku Úbočí Špičáku, odkud vede na vrchol krátká odbočka od hřebenovky.

Poté co se dostatečně nabažíme výhledu do kopcovitého okolí, budeme pokračovat po stejné cestě zpět na hřebenovku  k rozcestníku "Úbočí Špičáku". A i nadále budeme pokračovat po modré značce, která nás nejprve provede zbytkem hřebene Vraních hor, poté klesne do obce Královec a podél Černého potoka se bude stáčet zpět do Žacléře.

Charakteristika:
Pěkná a nenáročná procházka s krásnými výhledy na Rýchory a Žacléřskou vrchovinu

Trasa:
Žacléř - Kozinec - Bernatice - Bernatice vodojem - Úbočí Špičáku - Královecký Špičák - Úbočí Špičáku - Královec - Černá Voda - Žacléř

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Žacléře se bezproblémově dostanete autobusy nebo vlakem.

Čas: 5 h

Převýšení: 230 m

Kdy vyrazit:
Prakticky kdykoliv, když neleží závěje sněhu.

Rozpis trasy:
Žacléř - Kozinec - Bernatice ............ (po zelené)
Bernatice - Bernatice vodojem - Úbočí Špičáku - Královecký Špičák - Úbočí Špičáku - Královec - Černá Voda - Žacléř ................ (po modré)